کد خبر: 85638432
تاریخ انتشار: دوشنبه 06 دي 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - بیوگرافی » سرنوشت «فارسی 1» در انتظار دیگران
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - بیوگرافی:

سرنوشت «فارسی 1» در انتظار دیگران


,GEM, فارس 1,[categoriy]

سرنوشت «فارسی 1» در انتظار دیگران

GEM, فارس 1

آکاایران: سرنوشت «فارسی 1» در انتظار دیگران

آکاایران مجری برنامه «چندشنبه ها با سینا» شبکه «فارسی1» ، در برنامه جمعه شب خود، خبر از تعطیلی این شبکه ماهواره ای داد. وی بدون اینکه دلیل تعطیلی شبکه را بگوید، صرفاً به اینکه هفته بعد آخرین برنامه اش را در این شبکه خواهد داشت و شبکه تعطیل خواهد شد، اشاره کرد؛ اشاره ای که شاید یک شوخی بانمک با بینندگان این شبکه باشد و شاید هم این شبکه برای همیشه قرار است تعطیل شود!

به گزارش جوان، مجری برنامه «چندشنبه ها با سینا» شبکه «فارسی1» ، در برنامه جمعه شب خود، خبر از تعطیلی این شبکه ماهواره ای داد. وی بدون اینکه دلیل تعطیلی شبکه را بگوید، صرفاً به اینکه هفته بعد آخرین برنامه اش را در این شبکه خواهد داشت و شبکه تعطیل خواهد شد، اشاره کرد؛ اشاره ای که شاید یک شوخی بانمک با بینندگان این شبکه باشد و شاید هم این شبکه برای همیشه قرار است تعطیل شود!

 

به گزارش آکاایران به غیر از این ادعا، نه وب سایت این شبکه تلویزیونی و نه صفحات رسمی اش در شبکه های اجتماعی اشاره ای به تعطیلی قریب الوقوع «فارسی1» نداشته و همین موضوع امکان اینکه کل ماجرا یک شوخی باشد را تقویت می کند، اما بینندگان «فارسی1» این خبر را جدی گرفته اند.

   

فارسی1 

سعد محسنی، تبعه افغانی تبار استرالیا که به مرداک افغانستان شهرت پیدا کرده است، ابتدا در استرالیا با حضور اقوامش وارد کار رسانه شد و در سال 2002 میلادی اقدام به تأسیس یک شبکه رادیویی کرد.

 

سعد در سال 2003 و بعد از سقوط دولت طالبان در افغانستان حاضر شد و گروه رسانه ای «موبی» را تشکیل داد و بعد از آن بود که شبکه های مختلف تلویزیونی با مدیریت گروه رسانه ای موبی شکل گرفت.

 

اولین شبکه تلویزیونی سعد محسنی «طلوع» بود که برای افغانستان برنامه پخش می کرد. شبکه طلوع بعد از خفقان طالبانی اقدام به پخش فیلم ها و برنامه هایی کرد که از نظر جامعه مذهبی افغانستان مصداق ترویج فحشا بود.

 

احمدعلی جبرئیلی، روحانی شیعه در شهر هرات معتقد است شبکه «طلوع» به دنبال فتنه انگیزی در این کشور مسلمان است. محسنی سپس شبکه «لمر» را به زبان پشتو راه اندازی و در سال 2008 میلادی در امارات «فارسی1» را تأسیس کرد. هم اکنون گروه رسانه ای موبی حتی در آفریقا نیز شبکه تلویزیونی راه اندازی کرده است.

 

وب سایت شبکه «فارسی1» در معرفی شبکه آورده است: «فارسی۱ از اول آگوست ۲۰۰۹ شروع به فعالیت کرده و اولین کانال تلویزیونی است که برای کیفیت برنامه های سرگرم کننده دوبله شده به فارسی اهمیت خاصی قائل است. کانال تلویزیونی فارسی۱ برنامه های متفاوتی را از سراسر نقاط جهان مانند امریکا، امریکای جنوبی و آسیا دوبله و پخش می کند.»

 

دوبله های اولیه این شبکه به شدت آماتوری و بی کیفیت بود، اما صرفاً پخش فیلم و سریال به زبان فارسی بود که «فارسی1» را در مدت کوتاهی به یکی از مشهور ترین شبکه های ماهواره ای در بین فارسی زبان ها تبدیل کرد. البته اکنون با حضور شبکه «GEM» و استفاده این شبکه از دوبلور های داخلی و دوبله های حرفه ای تر، جایگاه «فارسی1» از دست رفته است.

   

مشکلات مالی عامل تعطیلی! 

در بیشتر کامنت هایی که مخاطبان «فارسی1» در صفحات اجتماعی این شبکه منتشر کرده اند، علت تعطیلی این شبکه مشکلات مالی عنوان شده است. برخی دیگر هم از این متعجبند که چطور یک گروه رسانه ای متمول که قادر است چند شبکه را همزمان اداره کند با مشکل مالی روبه رو شده و می خواهد «فارسی1» را تعطیل کند! جالب است که چند کامنت گذار از مدیران این شبکه پرسیده اند که چطور یک نفر 30 سال است شبکه تلویزیونی اش را سرپا نگه داشته، اما آنها نمی توانند!

 

از نظر این افراد شبکه های لس آنجلسی به رغم مشکلات مالی توانسته اند با جذب آگهی و تبلیغات خود را سرپا نگه دارند، ولی شبکه ای که پشتیبانی مالی دارد قادر به تأمین هزینه هایش نیست!

 

اگر صرفاً مشکل «فارسی1» باشد، این شبکه اولین تلویزیون ماهواره ای فارسی زبان نیست که به خاطر مشکلات مالی تعطیل خواهد شد. پیش از این نیز چند تلویزیون لس آنجلس با چنین مشکلی روبه رو شده و نتوانسته اند حتی با درخواست اعانه و صدقه از بینندگان شان به حیات خود ادامه دهند.

 

جالب است که «فارسی1» مانند «GEM» رابطه نزدیکی با شیخ نشینان جنوب خلیج فارس دارد و شاید قطع کمک های مالی دولت های عربی به این شبکه باعث شده باشد که «فارسی1» قید حضور در جمع ماهواره ای ها را بزند؛ سرنوشتی که ممکن است گریبان «GEM» را نیز بگیرد و مهم تر اینکه شاید اساساً علت تعطیلی احتمالی، مسائل مالی نباشد بلکه علت یا علل دیگری داشته باشد. 

 

 از بازیگران بیشتر بدانید

  • GEM چگونه بازیگران ایرانی را اغوا می کند؟
  • دست رد "سامیه لک" به شبکه "GEM"
  • شراره رخام: سرم هم برود، به GEM نمی روم

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین