کد خبر: 85642627
تاریخ انتشار: دوشنبه 06 دي 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - بیوگرافی » برای زادروز بهرام بیضایی، نبود او خسران بزرگ است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - بیوگرافی:

برای زادروز بهرام بیضایی، نبود او خسران بزرگ است


,بهرام بیضایی, عکس بهرام بیضایی, بیوگرافی بهرام بیضایی,[categoriy]

برای زادروز بهرام بیضایی، نبود او خسران بزرگ است

بهرام بیضایی, عکس بهرام بیضایی, بیوگرافی بهرام بیضایی

آکاایران: برای زادروز بهرام بیضایی، نبود او خسران بزرگ است

آکاایران «بیضایی ۷۸ساله شد؛ دور از وطن. دور از وطن بودن کسی که حالا خیلی ها معتقدند مرد شماره یک تئا تر ایران است، برای دوستدارانش در چندسال اخیر تبدیل به یک حسرت شده است».

خبرگزاری ایلنا به مناسبت پنجم دی برای زادروز ۷۸سالگی بهرام بیضایی با محمد رحمانیان، کارگردان و نویسنده تئا تر و از شاگردان بهرام بیضایی و پرویز جاهد، نویسنده و منتقد سینما و فیلم ساز، گفت وگو کرده و همراه با عکس، فیلم و صوت، مروری بر چند دهه فعالیت این هنرمند و پژوهشگر داشته است. 

 

به گزارش آکاایران آشنایی با بیضایی، به سود جامعه تئاتر 

محمد رحمانیان، از شاگردان وفادار بهرام بیضایی است که تاکنون در غیابش بار ها آثار او را اجرا یا خوانش کرده. او در پاسخ به این سؤال که برگزاری جشنواره هایی به نام بیضایی چقدر اثرگذار است، می گوید: «معتقدم هرجایی کاری از بیضایی خوانده یا اجرا شود، درکل نه به نفع آقای بیضایی که به نفع جامعه تئاتری ماست. به خصوص نسل جوان هرچه بیشتر با آثار بهرام بیضایی آشنا شوند اتفاق خوبی است و می فهمیم که این جامعه دارد رشد پیدا می کند و پویا تر می شود. برخی از دانشجویان جوان ممکن است آثار بهرام بیضایی را نخوانده باشند و یک تلنگری مثل جشنواره بتواند (البته جشنواره کار شناسی شده با اهداف مشخص) این امکان را برای نسل جوان تئاتری فراهم کند که با پیشینه درخشان خودشان در ادبیات نمایشی مثل بهرام بیضایی، غلامحسین ساعدی، اکبر رادی، اسماعیل خلج، مهین تجدد و دیگران آشنا شود. پس از این نظر اتفاق خوبی است». 

 

رحمانیان ادامه می دهد: «اما خود آقای بیضایی به این نیازی ندارد که جشنواره ای به نامش برگزار کنیم، یادمان یا بزرگداشتی برایش بگذاریم. چون دارد همچنان می نویسد، تحقیق می کند، تدریس می کند و همه کارهایی را که در ایران جلویش را گرفتند، دارد در خارج از کشور انجام می دهد و آن قدر نتیجه اش خوب بوده که دوستانمان را نگران کرده است. من رپرسیون نمایش «طرب نامه» را دیدم و بسیار نمایش خوبی است. نمایشی که کیهان رویش انگشت گذاشته درباره اتفاقی است که در سال ۱۲۷۴ هجری قمری می گذرد؛ مربوط به چیزی حدود صد سال پیش است. همه را زیر تیغ گرفته است. این نمایش نامه در صدوچند سال قبل می گذرد و معلوم نیست نویسنده کیهان و نه هیچ کس دیگری نه اثر را خوانده و نه از آن اطلاعی داشته باشد». 

 

رحمانیان در انتهای صحبتش با تأکید بر اینکه «وقتی بیضایی در این مملکت زیر سؤال برود، همه تئا تر کشور زیر سؤال رفته است»، گفت: «وقتی جلوی کار ساعدی، بیضایی، رادی و دیگران را، هرکدام به نوعی، می گیرند، پس چه کسی باید در این کشور کار کند؟ چه کسی باید به مردم بیاموزد و روشنگری کند؟» 

 

بیضایی برای هنر چه کرده؟ 

بهرام بیضایی چه آن زمانی که ایران بود و چه حالا که در استنفورد آمریکا ساکن شده، ۱۳ نمایش روی صحنه برد و ۱۰ فیلم بلند و چهار فیلم کوتاه ساخت؛ همه اینها علاوه بر چیزی حدود ٧٠ کتاب فارسی چاپ شده اوست که گنجینه عظیمی از ادبیات و دانش او به شمار می روند؛ نمایش نامه و فیلم نامه و داستان و گفت وگو و پژوهش تاریخی و فرهنگی و ...  که تعدادی از آنها به زبان های دیگر هم ترجمه شده اند. «نمایش در ایران»، «ریشه یابی درخت کهن» و «هزارافسان کجاست؟» تنها تعدادی از این آثار پژوهشی به شمار می روند. 

 

بیضایی از سال ۱۳۴۰ بود که به طور جدی نمایش نامه نویسی را آغاز کرد و پنج سال بعد اولین نمایشش را کارگردانی کرد. «مرگ یزدگرد» بیضایی یکی از تحسین شده ترین آثار اوست که تئا تر را با قالب سینما آمیخته است؛ این نمایش در سال ۱۳۵۸ روی صحنه رفت و او بعد از ١٨ سال محروم شدن از صحنه در سال ۱۳۷۶ دو نمایش نامه «کارنامه بندار بیدخش»، نوشته خودش و «بانو آئویی» را به طور هم زمان در سالن چهارسو و سالن قشقایی، واقع در تئا تر شهر روی صحنه برد. در سال هایی که بیضایی از صحنه دور ماند، مشغول نوشتن نمایش نامه و فیلم نامه و پژوهش بود که تعدادی از آنها از سوی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان منتشر شده اند. بیضایی نمایش «شب هزارویکم» را در سال ۱۳۸۲ در سالن چهارسو اجرا کرد و در تابستان سال ۱۳۸۴ «مجلس شبیه در ذکر مصایب استاد نوید ماکان و همسرش مهندس رخشید فرزین» را در سالن اصلی تئا تر شهر روی صحنه برد، اما آخرین نمایش او در ایران «افرا؛ یا روز می گذرد» بود که در زمستان ۱۳۸۶ در تالار وحدت تهران به صحنه رفت و با موفقیت و استقبال تماشاگران هم روبه رو شد. زبان در نمایش نامه های بیضایی عنصری درخور توجه بوده است؛ به طوری که در برخوانی های «آرش»، «اژدهاک»، «مرگ یزدگرد»، «سهراب کشی» و «کارنامه بندار بیدخش» از هیچ کلمه عربی ای استفاده نشده است. اهالی تئا تر، تعدادی از مهم ترین نمایش نامه های بیضایی را شامل «مرگ یزدگرد»، «فتحنامه کلات» و «سهراب کشی» می دانند. 

 

اما در سینما هم «باشو غریبه کوچک» بیضایی اثر ماندگار و تحسین شده ای بود که یک پرتره تصویرشده از مام وطن به شمار می رفت. «مسافران»، «رگبار» و فیلم نامه «روز واقعه» هم تعدادی دیگر از آثار برجسته او در مدیوم تصویر به شمار می روند. 

 

چرا بیضایی از ایران رفت؟ 

شهریورماه ۹۵، شش سال از مهاجرت بهرام بیضایی به آمریکا گذشت؛ شش سالی که با حضور در دانشگاه استنفورد آمریکا به عنوان مدرس و اجرای سه نمایش گذشت. بیضایی در زمان حضورش در ایران با محدودیت های مختلفی برای کار و تدریس مواجه بود. آخرین فیلم او؛ یعنی «وقتی همه خوابیم» در نقد مناسبات سینما بود و با وجود تلاش برای ساخت دو فیلم دیگر بعد از آن؛ یعنی «اشغال» و «مقصد»، راه به جایی نبرد؛ این دو فیلم با بهانه های مختلف مانند پرهزینه بودن و برداشت های فرامتنی به دریافت مجوز نرسیدند و بیضایی را هرچه بیشتر به ترک ایران سوق دادند. درواقع این آخرین تلاش ها برای ساخت فیلم آخرین تیر ترکش بعد از سال ها اجازه نیافتن برای کار و انواع تهمت ها و انگ هایی بود که به بیضایی چسبانده می شد تا در نهایت او را به سوی این تبعید ناخواسته بکشاند. 

 

بهرام بیضایی سال ۱۳۸۹ به دعوت عباس میلانی و برنامه مطالعات ایران شناسی به استنفورد رفت و تا امروز در دانشگاه آنجا مشغول به تدریس شده است؛ علاوه بر این، او تاکنون سه نمایش «جانا و بلادور»، «گزارش ارداویراف» و «طرب نامه» را روی صحنه برده است. 

 

آیا بیضایی باید به ایران برگردد؟ 

پرویز جاهد، نویسنده و فیلم ساز درباره شرایط بهرام بیضایی در داخل ایران می گوید: «بهرام بیضایی در این سال ها در ایران عملا تدریس نمی کرد؛ چراکه نظام آکادمیک ایران و سیستم گزینش با تدریس او در دانشگاه مشکل داشت. این تنها مشکل بیضایی نبود و نیست و استادان زیادی به خاطر نگاه متفاوت با این مشکل مواجه شده و از نظام آموزشی کنار گذاشته شدند. در چنین شرایطی، زمینه طوری فراهم می شود که از فضای آموزشی رانده می شوی و دیگر برای تدریس، سواد، سابقه آکادمیک و دانش یک استاد ملاک و معیار نیست؛ بلکه معیارهای دیگری در نظر گرفته می شود. وقتی به یکی برچسب زده می شود، او دیگر تبدیل به آدمی می شود که حق استفاده از حقوقش را ندارد. بهرام بیضایی هم با اینکه از هر لحاظ شایسته تدریس در دانشگاه ها بود، متأسفانه قربانی چنین فضایی شد».

 

جاهد با بیان اینکه «چنین فضایی به تبعیض و تقسیم آدم ها می پرداخت» ادامه می دهد: «وقتی چه در سطح آکادمیک، چه در فیلم سازی و چه در حوزه تئا تر جلوی کار تو را بگیرند، در واقع به زبان بی زبانی به تو می گویند «برو؛ اینجا نمان» و این اتفاق برای بهرام بیضایی افتاد و او رفت». جاهد با تأکید بر اینکه «تئا تر و سینمای ایران مدیون بهرام بیضایی است و ایشان شاگردان زیادی تربیت کرد و با نمایش نامه هایی که نوشت، فیلم هایی که ساخت و تئاترهایی که روی صحنه برد و آثار پژوهشی ارزنده اش در زمینه نمایش در ایران، خدمت زیادی به فرهنگ ایران کرد» ادامه می دهد: «واقعیت این است که در این حوزه ها کمتر کسی در حد و اندازه بیضایی داریم. او نویسنده و کارگردانی برجسته با آثاری درخشان و ماندگار در سینما و تئا تر ایران است». این منتقد سینما، در انتها خاطرنشان می کند: «مهاجرت بهرام بیضایی، برای فرهنگ و هنر و تئا تر و آموزش و سینمای ما دریغ و حسرت است. نبود او یک خسران بزرگ است؛ اما سؤال این است که آیا اگر امروز او در ایران بود، از همه قابلیت ها و توان آکادمیک، نمایشی و سینمایی او استفاده می شد؟ متأسفانه باید بگویم نه! وقتی بیضایی در ایران بود، چند دانشگاه از وجود او استفاده کردند؟ چند جا تدریس می کرد؟

 

 

 از بازیگران بیشتر بدانید

  • موفقیت و شکست زن و شوهری سینمای ایران
  • حضور محمدرضا شجریان در جشن تولد بهرام بیضایی+عکس
  • خاطره نگاری بهرام بیضایی از توقیف «باشو»+عکس
  • دکه سیگارفروشی «باشو غریبه کوچک»
  • سانسور قیمت نارنگی دهه شصتی در شبکه دو!
  • علیرضا خمسه: از ایران می روم! / بیضایی می گفت چرا می خندی؟

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین