کد خبر: 85649752
تاریخ انتشار: دوشنبه 06 دي 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - بیوگرافی » دیا میرزا؛ بازیگر هندی «سلام بمبئی»: باور نمی کردم محبوب هشتاد میلیون ایرانی شوم!
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - بیوگرافی:

دیا میرزا؛ بازیگر هندی «سلام بمبئی»: باور نمی کردم محبوب هشتاد میلیون ایرانی شوم!


,دیا میرزا, سلام بمبئی, دیا میرزا,[categoriy]

دیا میرزا؛ بازیگر هندی «سلام بمبئی»: باور نمی کردم محبوب هشتاد میلیون ایرانی شوم

دیا میرزا, سلام بمبئی, دیا میرزا

آکاایران: دیا میرزا؛ بازیگر هندی «سلام بمبئی»: باور نمی کردم محبوب هشتاد میلیون ایرانی شوم!

آکاایران تجربه جالبی بود، سه ساعت انتظار برای مصاحبه با دیا میرزا؛ بازیگر و مدل سی وچهارساله هندی، ۱۵ سال است که کارش را شروع کرده و تاکنون در حدود چهل فیلم بازی کرده و با بازیگران معتبر سینمای هند از جمله سلمان خان، آیشواریا رای، آمیتا باچان همبازی بوده و چندین جایزه معتبر هندی و جهانی را دریافت کرده است.

پس از به نمایش در آمدن «سلام بمبئی» این بازیگر به ایران سفر کرد و اکران هایی از این فیلم را کنار مردم تجربه کرد. او لابه لای برنامه های شلوغش در روز آخر اقامتش در ایران، برای این مصاحبه حاضر شد. جالب این بود که فردی بسیار ساده، فروتن و صمیمی بود و اصلا ادا و اطوار برخی از بازیگران ایرانی را نداشت! در ادامه روایت او را از حال و هوای فیلم می خوانید. با این توضیح؛ گفت وگوی با دیا میرزا –به دلیل کمبود وقت- کم تر از نیم ساعت صورت گرفته که در آن ناچار به کلیات –و نه جزئیات- پرداخته ایم تا شما به طور شماتیک با ذهنیت این بازیگر و حال و هوای فیلم آشنا شوید. او در ایران چند مصاحبه انجام داده است که به یکی دو سوال منجر شده و فکر می کنم گفت وگوی «صبا» با او -که به طور اختصاصی برای مخاطبان گرفته شده است- مفصل ترین مصاحبه دیا میرزا در ایران است.

  

به گزارش آکاایران قبل از بازی در «سلام بمبئی» میزان آشنایی تان با سینمای ایران در چه حدی بود؟ 

همیشه فیلم های ایرانی را دنبال می کردم. در میان فیلمسازان ایرانی بیشتر به آثار عباس کیارستمی و مجید مجیدی علاقه دارم. دانشجویان ایرانی زیادی در هند زندگی می کنند،

 

همیشه دوست داشتم که به ایران سفر کنم و برای دیدن ایران کنجکاو بودم.

 

چطور با عوامل فیلم «سلام بمبئی» آشنا شدید؟ 

دوست مشترکی به نام علی ایرانی داشتیم که جواد نوروزبیگی را به من معرفی کرد؛ به این دلیل که همیشه دوست داشتم در فیلمی ایرانی بازی کنم و به خاطر فیلمنامه خوب و گروه خوب تولید این همکاری شکل گرفت.

 

انگیزه و هدفتان از حضور در این فیلم چه بود؟ 

هر هنرمندی دوست دارد کار در عرصه های جدید را تجربه کند. من هم به خاطر علاقه ای که به سینمای ایران داشتم می خواستم یک پروژه بین المللی را تجربه کنم. ضمن این که این اولین پروژه بین المللی میان ایران و هند بود و مردم ایران نیز همیشه علاقه ویژه ای به سینمای هند دارند.

 

آیا فیلمنامه در راستای مولفه های سینمای هند بود یا از نظرتان فرمت جدیدی داشت؟ و نیز گروه ایرانی چه تفاوتی با گروه های هندی فیلم های قبلی شما داشت؟ 

تفاوت چندانی نداشتند. به این دلیل که همه چیز در حد استاندارد سینما بود و تفاوت چندانی نداشتند. فقط این که فیلمنامه این فیلم ساده بود اما فیلمنامه های هندی کمی پیچیده هستند و فراز و فرود بیشتری دارند. به این دلیل که مدیوم ها یکی است و تفاوت چندانی از لحاظ اجرایی وجود ندارد. فکر کنم بیشتر نگاه فیلمسازان در سینمای جهان با هم تفاوت دارد تا این که سینمای کشوری با سینمای کشور دیگری تفاوت داشته باشد. گروه پشت صحنه «سلام بمبئی» کاملا حرفه ای و منظم بودند و همین باعث شد صمیمیت این همکاری به فیلم روی پرده هم منتقل شود. از طرف دیگر داستانی بود که بسیار ما به ازای بیرونی داشت. در هند چون دانشجوهای خارجی زیادی زندگی می کنند، همواره این شکل روابط شکل می گیرد و خیلی به واقعیت جامعه نزدیک است.

  

در سینمای هند فن بیان، زبان بدن و انرژی بیرونی، در خدمت مولفه های این سینما؛ یعنی رقص و آواز و صحنه های رمانتیک است. در «سلام بمبئی» به خاطر حذف این ها، چه راهکاری برای ایفای خوب نقش داشتید؟ 

در فیلم کاملا مشخص است که از چه راهکارهایی استفاده کرده ایم. کاملا حق با شماست و خیلی از المان ها در این کار حذف شد اما شرایط را کاملا پذیرفتم و سعی کردم در نگاه و صدایم احساساتم را منتقل کنم. خطوط قرمز را کاملا پذیرفتم و سعی کردم از لحاظ تکنیکی بیشتر به نقش نزدیک شوم. تجربه چالش برانگیزی بود و همین انگیزه ام را دو چندان می کرد.

 

با نحوه پایان گرفتن فیلم موافقید که پایانی تلخ همراه با تولد فرزند و مرگ خود کاراکتری بود که نقشش را بازی می کردید؟ به نظرتان چه پایان دیگری را می شد پیشنهاد داد؟ 

در سینمای هند فیلم هایی با پایان تلخ را هم داریم. در «سلام بمبئی» فکر کردیم که این پایان بهتر است. ضمن این که با داستان هم کاملا متناسب است. با این که کریشما در پایان داستان می میرد اما حضورش را کاملا حس می کنیم. خودم با بیماران سرطانی زیادی رو به رو بودم و وقتی کاراکتر در پایان داستان می میرد واقعا قلب آدم به درد می آید.

 

شما چند سال به عنوان مدل و مانکن فعالیت کرده اید. در مدلینگ به ظاهر اهمیت داده می شود برای تبلیغ کالا و میزان محبوبیت بازیگر و زیبایی اش نقش مهمی دارد اما در بازیگری روح و روان بازیگر باید در خدمت نقش آفرینی، میزان درکش از زبان سینما و بازیگری برای انتقال حس و مفهوم باشد. چقدر به این تحلیل ها و تفاوت ها اعتقاد دارید؟ 

من بیشتر بازیگر هستم تا این که مدل باشم. هر بازیگری در یک مقطع حتما چنین پیشنهادهایی به او داده می شود به خاطر مارکتینگ بازیگری کار را قبول می کند. ژست های مورد نظر مدلینگ برای این که درست اجرا شود قطعا به ذهنیت قابل توجهی نیاز دارد و بازیگری این امکان را به من داده که در فرم های مختلف بتوان موثر ظاهر شوم ولی در کل یک مدل به معنای مرسومش نیستم و در مقطعی از کارم این کارنامه را قبول کردم.

 

در «سلام بمبئی» بداهه پردازی هم کرده اید؟ آیا همه جزئیات از دل فیلمنامه استخراج شده است؟ برای ایفای نقش چه ایده هایی داشتید؟ 

بیشتر بر اساس نقشه راهی که در فیلمنامه تعیین شده بود عمل کردیم اما پیش می آمد که سر صحنه پیشنهاد بدهیم و خوشبختانه کارگردان آن قدر اهل تحلیل و پیشنهاد بود که با روی باز می پذیرفت و همین باعث شد هر بار با ایده سر صحنه حاضر شوم. مثلا صحنه ای در فیلم وجود دارد که دستمال سفیدی را به هم هدیه می دهیم که یادگار مادر علی بوده. همان جا با محمدرضا گلزار این ایده به ذهنمان رسید و اجرا شد که خوشبختانه جزو محبوب ترین صحنه های فیلم شده است. در کل با کارگردان های اهل گفت وگو بهتر می توان کار کرد و با این که قربان محمدپور خودش فیلمنامه را نوشته بود، ایده ها را به خوبی می پذیرفت و از نگاه خودش عبور می داد.

 

اگر کارگردان های ایرانی باز هم به شما پیشنهاد کار دهند، همکاری می کنید؟ آیا از اکران فیلم در ایران راضی بودید؟ 

حتما همکاری می کنم به این دلیل که تجربه «سلام بمبئی» خیلی لذت بخش بود. محمدرضا گلزار به من گفته بود که با بازی در این فیلم مورد استقبال هشتاد میلیون ایرانی قرار خواهم گرفت. باور نمی کردم اما فکر کنم دقیقا همین طور هم شد. در اکران های مردمی، مردم با شور و شعف و صمیمیت خاصی با ما برخورد کردند و یکی از بهترین سفرهای زندگی ام، سفر به ایران بوده است. فروش فیلم هم به نسبت سینمای ایران فروش خیلی خوبی بوده و امیدوارم بیشتر از این دیده شود.

 

 از بازیگران بیشتر بدانید

  • بازیگر اصلی «سلام بمبئی» به ایران می آید
  • بیوگرافی دیا میرزا + تصاویر
  • ملکه زیبایی هند در یک فیلم ایرانی بازی می کند
  • «گلزار» و رفقا، قربانی مداحان دلواپس؟
  • اولین اظهار نظر بنیامین درباره «سلام بمبئی»
  • بازیگران هندی «سلام بمبئی» به ایران می آیند

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین