کد خبر: 85656563
تاریخ انتشار: دوشنبه 06 دي 1395
خانه » سایت های خبری » کرمان خبر » "یتیم خانه ایران" تاریخ مصور کشور به شمار می رود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
غلامرضا منتظری:

رئیس سازمان بسیج هنرمندان گفت: اهمیت "یتیم خانه ایران" زمانی بیشتر می شود که مقام معظم رهبری به مردم به ویژه نسل جوان توصیه کردند که تاریخ را به ویژه تاریخ یکصد سال اخیر کشور را دقیق بخوانند.

به گزارش چی 24 به نقل از کرمان خبر:
"یتیم‌خانه ایران" تاریخ مصور کشور به شمار می‌رود

به گزارش کرمان خبر به نقل از فرهنگ نیوز، غلامرضا منتظری، رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور، درباره «یتیم خانه ایران»  گفت: باید بپذیریم که تاریخ را باید توسط ظرفیت های هنری به ویژه سینما بازخوانی کرد و از عبرت های تاریخی صحبت کرد، از سوی دیگر در بین هنرهای مختلف، سینما به دلیل بهره مندی از ظرفیت نیرومندی که دارد و به کارگیری از هنرهای مختلف می تواند در انعکاس رخدادهای تاریخی سهم تعیین کننده ای داشته باشد.

وی با بیان اینکه هیچ کس درباره اثری پیش از خلق آن صحبت نمی کند، ادامه داد: ولی زمانی که اثری خلق می شود، مردم حق دارند که نظرات خود را نسبت به آن بیان کنند، با این حال باید عینک انصاف را بر چشم بزنیم و برخورد صفر و صدی نسبت به آثار به هیچ وجه زیبا نیست؛ چرا که نقد به معنی وارستی عالمانه و صادقانه با هدف نقاط ضعف و قوت است و اگر یک اثر سینمایی و هنری را بر این مبنا نقد کنیم، طبیعتا هر کارگردان و فیلمسازی از آن استقبال خواهد کرد.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان اظهار داشت: اهمیت این فیلم زمانی بیشتر می شود که مقام معظم رهبری به مردم به ویژه نسل جوان توصیه کردند که تاریخ را به ویژه تاریخ یکصد سال اخیر کشور را دقیق بخوانند، از این رو این فیلم و امثال چنین آثاری تاریخ مصور کشور به شمار می روند.

منتظری با اشاره به سریال حضرت علی (ع) و مختارنامه تصریح کرد: بعد از پخش این دو سریال افراد بسیاری عنوان کردند که با وجود اینکه پای منبرها و مجالس از امام علی (ع) و قیام مختار صحبت های زیادی شنیده بودند، ولی با تماشای این سریال ها، تصویر روشنی تری در ذهن مان نقش بسته است و درباره «یتیم خانه ایران» هم همین مهم صدق می کند.

وی افزود: «یتیم خانه ایران» نسبت به آثار گذشته سینمایی کشور بسیار متفاوت است و از لحاظ ساختاری نیز اثر بسیار خوش ساختی است؛ همچنین از لحاظ محتوایی فیلم بر روی فرازهای تاریخی حساس کشور دست گذاشته است و یک نوع راه میان بر در حوزه تاریخ به شمار می رود.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان با بیان اینکه بسیاری از نقدهایی که به این فیلم و آثار این چنینی مطرح می شود، اصلا به کارگردان، تهیه کننده و نویسنده اثر باز نمی گردد، افزود: باید بگوییم که عده ای اصلا دوست ندارند در سینما به چنین موضوعاتی پرداخته شود و سعی می کنند که این مهم را در یک قالب حق به جانب و استفاده از واژه های منطقی نشان دهند، از این رو باید مرز منتقدان عالم، صادق و بصیر را باید از مرز منتقدانی که قصد تخریب دارند، جدا کنیم؛ چرا که بین تخریب و نقد تفاوت زیادی وجود دارد.

منتظری خاطر نشان کرد: متاسفانه امروزه وضعیت به گونه ای شده تا آثاری که با ارزش های انقلاب اسلامی منطبق نیستند، بلافاصله با استفاده از شبکه های اجتماعی و در گستره وسیعی زمینه استقبال از آنها فراهم می شود ولی فیلم های ارزشی که با بصیرت و بینش و معرفت ما گره خورده است، مورد بی مهری قرار می گیرد و این زیبنده انقلاب اسلامی نیست.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین