کد خبر: 85817538
تاریخ انتشار: سه شنبه 07 دي 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - بیوگرافی » مهوش افشارپناه: زنان بالای ۴۰ سال در تلویزیون و سینما جایی ندارند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - بیوگرافی:

مهوش افشارپناه: زنان بالای ۴۰ سال در تلویزیون و سینما جایی ندارند


,مهوش افشارپناه, عکس  مهوش افشارپناه, بیوگرافی  مهوش افشارپناه,[categoriy]

مهوش افشارپناه: زنان بالای ۴۰ سال در تلویزیون و سینما جایی ندارند

مهوش افشارپناه, عکس مهوش افشارپناه, بیوگرافی مهوش افشارپناه

آکاایران: مهوش افشارپناه: زنان بالای ۴۰ سال در تلویزیون و سینما جایی ندارند

آکاایران مهوش افشارپناه با تاکید بر باندبازی در عرصه سینما و تلویزیون می گوید او چون وارد هیچ کدام از این گروه ها نشده، در آثار تصویری کم کار شده است.

گروه تئاتر پیوند سال ۵۶ به سرپرستی منیژه محامدی راه اندازی شد و این روزها در آستانه ۴۰سالگی همچنان پابرجاست.

 

به گزارش آکاایران نمایش «حادثه در ویشی» براساس متنی از آرتور میلر به کارگردانی منیژه محامدی تازه ترین اثر این گروه است که تا سی ام دی هر روز ساعت ۲۰:۱۵ در سالن استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می رود.

 

از جمله بازیگران این نمایش می توان به محمد اسکندری، محمد نادری، هومن کیایی، سام کبودوند و مهوش افشارپناه اشاره کرد.

 

افشارپناه را شاید بیشتر به واسطه دیدنش در سریال های تلویزیونی به یاد آورید اما خانه اصلی این بازیگر ۶۷ ساله تئاتر است و قدرت و بُردِ صدایش با اولین کلماتی که از زبانش می شنوید این نکته را اثبات می کند.

 

آن چه در ادامه می خوانید، گفت و گویی است با این پیشکسوت تئاتر که از نمایش «حادثه در ویشی»، تبدیل شدن شخصیت های مردِ نمایشنامه به زن توسط کارگردان و چرایی کم کاری اش در سینما و تلویزیون گفت.  

 

آخرین باری که روی صحنه تئاتر بودید با گروه پیوند و نمایشی به کارگردانی منیژه محامدی بود. 

بله. ما سال ۹۲ نمایش «تیغ و استخوان» نوشته دیوید ریب را در سالن چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه داشتیم.

 

می دانیم شخصیتی که ایفای آن بر عهده شماست در نمایشنامه آرتور میلر مرد بوده و محامدی آن را به زن تبدیل کرده است. این تغییر جنسیت از دید شما آسیبی به کار وارد نکرد؟ 

گمان نمی کنم این اتفاق تاثیر منفی بر کار گذاشته باشد. آرتور میلر این نمایشنامه را سال  ۱۹۶۴ نوشته است و به نظرم منیژه محامدی به درستی جنسیت سه شخصیت را تغییر داد و تعدادی از کاراکترها را حذف کرد.

 

کاراکتری که شما بازی می کنید در نمایشنامه میلر مردی است که همیشه نقش دو و نقش های فرعی را بر عهده داشته و هر بار که خواسته است نقش یک بازی کند او را از زمین خوردن ترسانده اند اما شما شخصیت امیدوارتری را نشان می دهید.   

این زن به نظر من آن گونه که می گوید بازیگر مشهور و معروفی نیست. او ادعا می کند که  نقش لیدی مکبث را در آلمان بازی کرده است اما معلوم نیست چقدر راست می گوید. همان طور که اشاره کردید او به همه چیز امیدوار است و نمی خواهد از دنیایی که برای خود ساخته بیرون بیاید.

  

یکی از نکاتی که در بازی شما جلب توجه می کند صدای هم چنان قبراق و رسای تان است. چیزی که شاید بتوان گفت برای بعضی بازیگران امروز تئاتر، اهمیت خود را از دست داده است. 

همان طور که احتمالا می دانید من سال ۵۲ از دانشگاه هنرهای دراماتیک فارغ التحصیل شدم. تاکید بر یادگیری فن بیان در آن سال ها آن قدر زیاد بود که به بخشی از وجود ما تبدیل شد.

 

آن زمان که من وارد دانشگاه شدم جمشید مشایخی سال آخر بود و مشغول فارغ التحصیلی. جمع تئاتری ها این قدر بزرگ نبود و بچه ها یکدیگر را نزدیک می شناختند.  

 

از نظر من یکی از دلایل از دست رفتن اهمیت این فن، کوچک شدن سالن ها و عدم احتیاج بازیگران به ول کردن صدای خود برای شنیده شدن توسط تماشاگران است. به نظر می آید تمرین بیان خیلی جدی گرفته نمی شود. هر چند بازیگران جوان اگر این فن را ندارند، کارهای دیگری بلدند که ما بلد نبودیم.

 

مثلا چه کارهایی؟ 

آن چه در حوزه بدن انجام می شود؛ مانند نمایش هایی که بر توانایی های بدن متکی اند و تئاتر فیزیکال نامیده می شوند که در دوره ما مد نبود.

 

آخرین بار شما را پنج سال پیش با سریال «قفسی برای پرواز» به کارگردانی سیدیوسف سیدمهدوی در تلویزیون دیدیم. بعد از آن پیشنهادی نبود یا بود و با معیارهایتان مطابق نبود؟ 

از یک سو بسیاری از فیلمنامه ها، ساختار درستی ندارند و از سوی دیگر سن بازیگران هم دوره من به گونه ای است که با پیشنهادهای جذاب مواجه نمی شویم. این دو دلیل، اصلی ترین چیزهایی هستند که مرا به عنوان بازیگر از تلویزیون دور می کند.

 

در این میان وضعیت بازیگران مرد متفاوت است و آن هایی که هم سن و سال ما هستند با پیشنهادهای متنوع تری مواجه می شوند. اصولا انگار خانم های بالای ۴۰ سال از نظر سریال های تلویزیونی، نه مسئله ای برای نشان دادن دارند و نه دغدغه ای. توجه بیشتر به سمت بازیگران جوان و مسائلی مثل شکست عشقی است که با چند ترانه و آهنگ هم همراه می شود و طبیعتا ما جایی در آن میان نداریم.

 

پیشنهادهایی که بعد از «قفسی برای پرواز» داشتم یا فیلمنامه خوبی نداشت یا گروه بازیگرانش برایم جذاب نبود یا از نظر مالی سطح پایین بود.

 

اگر قرار باشد من در فیلمی فقط چای بیاورم، غذا درست کنم و قربان صدقه بچه ام بروم، چرا در خانه ام ننشینم و این کارها را برای همسر و بچه های خودم نکنم؟! انجام دادن این کارها در خانه، تشکر اهالی خانه را به همراه دارد و انجام شان جلوی دوربین، احساس بد خودم و تماشاگر را که این چه کاری است که من برای بار هزارم انجام می دهم.  

  

در مورد سینما چه طور؟  

من با هر فیلمی که در جشنواره فیلم فجر داشته ام کاندید بهترین بازیگر شده ام که از جمله آن ها می توانم به «زیر بام های شهر» و «به خاطر هانیه» اشاره کنم اما الان وضعیت بازیگران هم سن و سال من در سینما بدتر از تلویزیون است.  

 

فراموش نمی کنم همین اواخر یکی از کارگردان ها از من خواست در تله تئاترش بازی کنم و متن را هم برایم فرستاد اما یکدفعه دیدم بازیگر دیگری جایگزینم شده است بدون این که حتی با یک تماس تلفنی به من خبر دهند. این چیزها آدم را دل چرکین می کند و باعث می شود دیگر به راحتی به هر کسی اعتماد نکنید.  

 

نکته دردناک این است که بسیاری از اوقات بازیگران جوان را گریم می کنند و سن شان را بالا می برند تا نقش کسانی هم سن و سال ما را بازی کنند.   

 

بدون این که قصد داشته باشم به کسی توهین کنم اما هم در تلویزیون و هم در سینما عده ای تبدیل به گروه و باندی شده اند که فقط با یکدیگر کار می کنند. (با خنده) من عرضه وارد شدن به باند را ندارم و این خلاصه ماجراست. 

 

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین