کد خبر: 86290677
تاریخ انتشار: یکشنبه 12 دي 1395
خانه » سایت های خبری » کرمان خبر » 10 اختلاف جنجالی پاستورنشینان که رسانه ای شد/ دعوایی ترین عضو کابینه روحانی کیست؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
جیغ بنفش روزنامه اصلاح طلب؛

اصلاح طلبان حالا ترکان را به عنوان دعوایی ترین عضو کابینه روحانی می خوانند. درگیری بعدی ترکان با وزیر اقتصاد بود که بیش از دعوای او با آخوندی سر و صدا به راه انداخت.

به گزارش چی 24 به نقل از کرمان خبر:

به گزارش کرمان خبر به نقل از مشرق، اختلافات کابینه دولت یازدهم در سال آخر خدمت‌رسانی‌اش حالا آنقدر آشکار است که تیتر یک بیشتر روزنامه‌ها شده و حتی داد یک روزنامه زنجیره‌ای اصلاح‌طلب که حامی درجه یک روحانی است گلایه می‌کند که چرا دولت این قدر «گل به خودی» می‌زند.

همین روزنامه لیستی از اختلافات دولتی‌ها را برشمرده است و از آن به عنوان «6 دوقطبی دولتی» یادکرده و اینگونه گلایه می‌کند:‌« بی شک درون هر مجموعه‌ای اختلاف نظر و تفاوت دیدگاه وجود دارد. اما هنرمندی بازیگران حاضر در آن گروه، آن است که مانع از درز جدال‌ها‌یشان به خارج از چارچوب مجموعه شوند و به گروه‌های رقیب امتیاز ندهند.»[1]

مشخص نیست چرا این روزنامه حقوق شهروندی مردم ایران که بخشی از آن به قول حسن روحانی «دانستنی‌هاست» را نادیده می‌گیرد. البته همین روزنامه نمی‌تواند این اختلافات را کتمان کند و خود لیست بلندبالایی از اختلافات را ارائه می‌دهد؛ شش اختلافی که روزنامه زنجیره‌ای آفتاب یزد برشمرده به شرح زیر است که البته به این شش مورد، موارد دیگری را نیز می‌توان افزود که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. موضوعی که نشان می‌دهد بیش از اینکه دعوا و اختلافات دو به 10 اختلافات جنجالی پاستورنشینان که رسانه‌ای شد / دعوایی‌ترین عضو کابینه دولت روحانی کیست؟دو باشد به دعوای پیچیده و چندجانبه می‌ماند.

1- ترکان - آخوندی

این روزنامه درباره دعوای ترکان با آخوندی نوشت: ترکان یک بار با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی وارد جدال لفظی شد و با انتقاد از دستور آخوندی مبنی بر ممنوعیت شرکت دوشغله‌ها در انتخابات نظام مهندسی گفته بود: «من فقط یک شغل دارم». در یک مقطع دیگر هم در واکنش به اظهارات آخوندی که طرح مسکن مهر را «مزخرف» توصیف کرده بود، گفت: «این حرف‌ها برای مردم مسکن نمی‌شود. باید پروژه مسکن مهر را به سرانجام برسانیم.»

210 اختلافات جنجالی پاستورنشینان که رسانه‌ای شد / دعوایی‌ترین عضو کابینه دولت روحانی کیست؟-زنگنه- نعمت زاده
در خبرها آمده است که زنگنه چندی پیش در جلسه‌ای به شدت علیه نعمت‌زاده موضع‌گیری کرد و او را به باد انتقاد گرفت. زنگنه در این جلسه که فعالان رسانه‌ای اصلاح‌طلب در آن حضور داشتند، درباره وزیر صنعت می‌گوید: «نعمت‌زاده عوام هم یک بار صحبت کرد گفت 18 میلیارد دلار جریمه شدیم. اصلا از کجا آورد، الکی یک چیزی گفت. این رقم را که اعلام کرد کار به جاهای خیلی باریک رسید.» 

310 اختلافات جنجالی پاستورنشینان که رسانه‌ای شد / دعوایی‌ترین عضو کابینه دولت روحانی کیست؟- روحانی- صالحی

جدال لفظی میان رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی جزء نخستین درگیری‌ها‌ی علنی و داغ ترین آنها به شمار می‌رود؛ زمانی که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگو با پایگاه خبری «العربی الجدید» از تاخیر غرب در انجام تعهدات خود در برجام گفت و تصریح کرد برخی تحریم‌ها‌ی بانکی از سوی بانک‌ها‌ی غربی برداشته نشده و همچنان ایران تحت این تحریم‌ها‌ست. چندی بعد نشست خبری حسن روحانی برگزار شد. خبرنگاری در سوال خود از حسن روحانی، خواستار توضیح وی درباره این اظهارات صالحی شد، که روحانی در این باره گفت: «صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی است و در زمینه مسائل اتمی هرچه بگوید صاحبنظر است ولی وزیر امور خارجه، وزیر اقتصاد یا رئیس بانک مرکزی نیست بنابراین می‌توانید درباره انرژی اتمی از وی سوال کنید.»

البته بعدها علی اکبر صالحی با کنایه به این سخنان روحانی واکنش نشان داد و گفت:‌«حالا من این را می‌توانم بگویم و دوستی نمی‌تواند به من اعتراض کند که مثلاً آقا شما وزیر اقتصاد و یا رئیس بانک مرکزی و یا وزیر امور خارجه نیستید چرا که حداقل از نظر علمی 40 سال استاد دانشگاه هستم، لذا این را می‌توانم بگویم‌.»[2]

410 اختلافات جنجالی پاستورنشینان که رسانه‌ای شد / دعوایی‌ترین عضو کابینه دولت روحانی کیست؟- ترکان – طیب‌نیا

اصلاح‌طلبان حالا ترکان را به عنوان دعوایی ترین عضو کابینه روحانی می‌خوانند. درگیری بعدی ترکان با وزیر اقتصاد بود که بیش از دعوای او با آخوندی سر و صدا به راه انداخت. دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با طرح این پرسش که آیا وزارت اقتصاد می‌تواند بر فعالیت دستگاه‌هایی که در مناطق آزاد فعالیت می‌کنند، نظارت کند؟ گفت: این وزارتخانه به سایر دستگاه‌ها مشرف نیست.

وی ادامه داد: با احترام به وزیر محترم اقتصاد و دارایی باید بگویم آیا از این به بعد وزارتخانه می تواند بر کار سایر دستگاه هایی که در منطقه آزاد فعالیت می کنند و هم عرض همان وزارتخانه هستند نظارت کند؟ وزارت اقتصاد به سایر دستگاه‌ها مشرف نیست بلکه فردی که در یک رتبه بالاتر یعنی منصوب رییس جمهور است می تواند بر کار سایرین مدیریت و نظارت داشته باشد.[3]

510 اختلافات جنجالی پاستورنشینان که رسانه‌ای شد / دعوایی‌ترین عضو کابینه دولت روحانی کیست؟- ترکان- نعمت زاده

دعوای ترکان و نعمت‌زاده هم که به تلویزیون کشید و باعث صحبت‌های خاص ترکان شد جنجالی‌ترین اختلاف دولت در نیمه اول سال جاری بود. محمد رضا نعمت زاده، وزیر صنعت، در 19 تیرماه سال جاری در مراسم روز صنعت با انتقاد از واردات‌محور شدن مناطق آزاد اظهار کرد: «مناطق آزاد یکی از گلوگاه‌های واردات و قاچاق است. این‌که مردم کالایی را به عنوان سوغاتی از این مناطق وارد کنند، مسئله‌ای نیست اما وقتی برخی افراد نیسان را پر می‌کنند و تریلی‌های مملو از کالا را روانه سرزمین اصلی می‌کنند، دیگر روشن است که هدف، واردات و به عبارت دیگر قاچاق کالاست. هر روز از صفحات روزنامه‌ها تبلیغات خرید املاک تجاری در مناطق آزاد دیده می‌شود که نشان می‌دهد خبری از تولید در آن مناطق نیست.»
علی اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور هم در پاسخ به او در برنامه تلویزیونی متن - حاشیه اظهار داشت: «نعمت زاده مواظب حرف زدنش باشد وگرنه از کوره در می‌روم و چیزهایی می‌گویم. بنده خجالت می‌کشم یکسری مسائل را درباره ایشان به زبان آورم. » در ادامه وزیر صنعت، معدن  و تجارت نیز در  جواب ترکان گفت: «برادر خوب ما بالاخره یک حرف‌هایی زده و خودش باید جوابگو باشد. ما از ایشان گله و شکایت نداریم. من فکر می‌کنم شما به عنوان خبرنگار این‌قدر از ایشان سوال کردید که ایشان را عصبانی کردید و از کوره در رفت. به طور قطع ایشان سوء نظری ندارند و آقای ترکان مسئول مناطق آزاد هستند و کار کارشناسی کردند.»

610 اختلافات جنجالی پاستورنشینان که رسانه‌ای شد / دعوایی‌ترین عضو کابینه دولت روحانی کیست؟- ربیعی – قاضی زاده هاشمی

حسن قاضی‌زاده‌ ها‌شمی، وزیر بهداشت هم در تاریخ دوم دی ماه لب به انتقاد شدید از وزارت رفاه گشود و در این باره اظهار داشت:«ظلم بزرگ دیگری که کرده‌ایم این است که 12سال پیش سلامت مردم را دست بنگاه اقتصادی دادیم. بنابراین سلامت مردم به وزارت رفاه رفت. اسم آن را گذاشتند رفاه و بنده معتقدم حیف این اسم است. این وزارت چه چیز برایش مهم است؟ برای او حقوق و سرمایه‌گذاری مهم است و بعد هم می‌گوید حقوق باید به دست کارگران و بازنشستگان برسد زیرا پزشکان وضعیت مالی خوبی دارند و این بدبختی ما شده است.»
علی ربیعی وزیر رفاه هم در رد انتقادات شدید‌ها‌شمی گفت: « این حرف درست نیست. روزی که من به وزارتخانه کار آمدم بودجه تامین اجتماعی 8 هزار میلیارد تومان بود و امروز به 18هزار میلیارد رسیده که این رقم بسیار قابل‌توجه است. بنده می‌توانم تمام حسابرسی‌های تامین اجتماعی را شفاف نشان دهم، تمام هزینه‌های درمان در بخش درمان هزینه می‌شود، حتی بیشتر از آن. در حقیقت ما 7 از 27 درآمدی که به دست می‌آوریم را باید در بخش درمان، ازکارافتادگی و غرامت هزینه کنیم و 2 از 27 صرف 
پرداخت مستمری به بازنشستگان می‌شود.» ربیعی افزود: «پول درمان کجا می‌رود؟ برخی می‌گویند پول درمان را سرمایه‌گذاری کردیم، که باید بگویم حتی ما پول سرمایه‌گذاری را به بخش درمان پرداخت کردیم. بنده وام گرفتم و شرکت‌ها را گرو گذاشتم و به درمان پرداخت کردم. پس تاکید می‌کنم که تمام پول درمان برای درمان خرج می‌شود و حتی به‌جای 7 بیست و هفتم، 9بیست و هفتم پرداخت کرده‌ایم.»

اختلافات وزارت بهداشت و وزارت رفاه وارد مرحله تازه‌ای شده است به گونه‌ای که حتی زمزمه‌هایی از استعفای سید تقی نوربخش، رئیس سازمان تأمین اجتماعی با این تصمیم دولت شنیده می‌شود.[4]

710 اختلافات جنجالی پاستورنشینان که رسانه‌ای شد / دعوایی‌ترین عضو کابینه دولت روحانی کیست؟- زنگنه – نعمت زاده
بیژن زنگه وزیر نفت هم اخیرا در زمره دعوایی‌های دولت قرار گرفته است و با همکاری نعمت‌زاده وزیر صنعت به ایجاد دوقطبی‌های دولتی می‌پردازد. وزیر نفت در نشست علنی روز گذشته پارلمان و در جریان بررسی ماده 53 لایحه برنامه 
ششم توسعه که درباره تعیین فرمول جدید برای قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها بود، با بیان اینکه بنده مسئول بخش پتروشیمی هستم و وزیر صنایع قانوناً مسئولیتی در این حوزه ندارد، گفت:« اما اینکه آقای نعمت‌زاده زمانی مدیر پتروشیمی بوده و علاقه‌مند است در این زمینه اظهار نظر کند، بحث دیگری است، اما آیا خدا را خوش می‌آید که 16 میلیارد دلار از دهان مردم بگیریم و آن را به جیب یک عده بریزیم؟»

810 اختلافات جنجالی پاستورنشینان که رسانه‌ای شد / دعوایی‌ترین عضو کابینه دولت روحانی کیست؟- آخوندی- نعمت‌زاده

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ‌در اواخر سال 93خطاب به محمدرضا  نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت به رشته تحریر درآورده بود. در این نامه آمده است عده ای وارد کنندگان به دنبال سودجویی بیشتر در روزهای پایانی سال هستند، بنابراین کالاهای خود را که عمدتا از گروه کالاهای اساسی است از بنادر ترخیص نمی کنند و این مسئله مشکلات زیادی را برای بنادر کشور ایجاد کرده است. یکی از این مشکلات ایجاد ترافیک کالا و بار در بنادر است و مشکل مهم تر نارضایتی رانندگانی است که بار خود را در بنادر قرار داده اند و با توجه به ترخیص نشدن آن ها 3 ماه است که کرایه خود را دریافت نکرده اند. آخوندی بعد از تشریح این مشکلات از نعمت زاده خواسته که برای حل این مشکل چاره ای بندیشد تا کالاهای اساسی دپو شده ترخیص شود.[5]

9- آخوندی- نعمت‌زاده قسمت دوم 

اختلاف آخوندی و نعمت‌زاده امسال نیز سر موضوع واردات واگن‌ بود. همین موضوع سبب شد که وزیر صنعت با بیان اینکه واگن پارس حدود 300 میلیارد تومان بدهی و زیان انباشته دارد، بیان کند: «خرید واگن باری از روسیه کم‌سلیقگی بود و روی ریل می‌ایستم و از ورود این واگن‌ها به کشور جلوگیری می‌کنم.» یک‌ماه‌ونیم پس از این اظهارات نعمت‌زاده، وزیر راه و شهرسازی به رئیس‌جمهور نامه نوشت و ضمن غیرقانونی خواندن اقدام وزارت صنعت در منع واردات واگن‌های باری خواستار دستور آزادسازی واردات واگن‌ها شد.[6]

1010 اختلافات جنجالی پاستورنشینان که رسانه‌ای شد / دعوایی‌ترین عضو کابینه دولت روحانی کیست؟- نامه مشترک چهار وزیر به روحانی

نامه نگاری 4 وزیر کابینه برای رئیس‌جمهور از جمله اتفاقات قابل تاملی بود که تعجب همگان را برانگیخت که چگونه است که وزراء‌ به رئیس‌جمهور نامه می‌نویسند مگر به وی دسترسی ندارند؟ برخی این موارد را به سبب اختلافات موجود و احساس خطر و مسئولیت این وزراء‌ در قبال وضعیت جامعه قلمداد کردند.

وزرای اقتصاد،صنعت،کار و دفاع در نامه‌ای مشترک به رئیس جمهور با انتقاد از برخی تصمیمات و سیاست‌های ناهماهنگ دستگاه‌ها، هشدار دادند اگر تصمیم ضرب‌الاجل اقتصادی گرفته نشود، رکود تبدیل به بحران خواهد شد.

در بخشی از این نامه آمده است:‌ «براساس پیش بینی های بودجه ای شرکت‌ها که در بازار سرمایه موجود است و واقعیت‌های موجود در عملیات صنایع مختلف بورسی در برهه کنونی اگر به صورت ضرب الاجل و براساس قواعد حاکم در شرایط بحران اتخاذ تصمیم نگردد، بیم آن می رود که این رکود تبدیل به بحران و آنگاه بی اعتمادی شود که برای زدودن آثار آن شاید مدت‌ها وقت لازم لاشد.»[7]

متعاقب این نامه نیز ترکان صراحتا بیان داشت که این وزراء به دنبال رانت خوراک ارزان برای پتروشیمی بودند و هر یک به دلیلی این نامه را امضا کردند. انگیزه آقای طبیب‌نیا این بود که شاخص بورس بالا برود و تصور می‌کرد که اگر به پتروشیمی‌ها خوراک ارزان بدهند، سودشان بالا می‌رود و شاخص بهتری برای بورس به ارمغان می آورد.[8]

موضوعی که باعث واکنش سخنگوی دولت شد و محمد باقر نوبخت بیان کرد: « قصد آقای ترکان این چهار وزیر نبوده بلکه درخواست و آثاری بوده است که در این سود بوجود می آمد.آقای ترکان نظر خود را اعلام کرده است و نظر رسمی دولت را سخنگوی دولت مطرح می کند.مشاور رئیس جمهور یا هر مقام دیگری می توانند هر نظر شخصی خود را به عنوان صاحبنظر ارائه دهند.»[9]

 

[1] http://www.aftabeyazd.ir/60552-6

[2] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/600839

[3] http://www.isna.ir/news/95100603168

[4] http://javanonline.ir/fa/news/830348

[5] http://www.rajanews.com/news/205651

[6] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/09/06/1250015

[7] http://www.mehrnews.com/news/2930894

[8] http://www.tabnak.ir/fa/news/542341

[9] http://www.irinn.ir/news/130438

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین