کد خبر: 87006048
تاریخ انتشار: چهارشنبه 22 دي 1395
خانه » سایت های خبری » کرمان خبر » نقض برجام و وضع معماری تحریم ها تنها نگرانی جدی! ایران قلمداد شد/ وال استریت ژورنال از عقب نشینی های جدید تیم ایرانی خبر داد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

نشست کمیسیون مشترک برجام که به درخواست ایران و برای بررسی نقض برجام توسط آمریکا با تمدید قانون آیسا تشکیل شده بود، با صدور یک بیانیه مطبوعاتی به کار خود خاتمه داد.

به گزارش چی 24 به نقل از کرمان خبر:
نقض برجام و وضع معماری تحریم ها تنها نگرانی جدی! ایران قلمداد شد/ وال‌استریت ژورنال از عقب نشینی های جدید تیم ایرانی خبر داد
به گزارش کرمان خبر به نقل از رجانیوز، در این نشست نمایندگان کشورمان ضمن ارائه شرحی از بدعهدی‌های آمریکا در یک سال اخیر، با ارائه مستندات حقوقی تمدید قانون آیسا را مغایر با تعهدات آمریکا  در قالب برجام دانستند. 
 
 هیات آمریکایی نیز با تاکید مجدد بر پایبندی کامل این کشور به برجام، عنوان کرد که با اقدامات انجام شده از سوی دولت، هیچ تاثیر عملی بر قانون مزبور مترتب نبوده و لذا نفس تصویب این قانون در کنگره آمریکا مشکلی برای تعهدات برجامی این کشور ایجاد نمی‌کند. 
 
نمایندگان سایر دولت‌های عضو کمیسیون نیز با جدی قلمداد کردن نگرانی ایران، خواستار اقدامات آمریکا در جهت بلااثر ماندن این قانون و شفاف‌سازی کامل در این زمینه شدند.
 
ناگفته نماند که وال‌استریت ژورنال اعلام کرده است ایرانی‌ها توافق کرده‌اند که تعهداتی فراتر از برجام را بپذیرند و به رغم تعیین سقف ۳۰۰ کیلوگرمی برای نگهداری اورانیوم در داخل خاک ایران، نمایندگان دولت ایران با رسیدن این مقدار به کم‌تر از ۲۰۰ کیلوگرم موافقت کرده‌اند.
 
عباس عراقچی رئیس هیات کشورمان در جلسه امروز کمیسیون مشترک در این باره  گفت امروز کمیسیون مشترک در پایان جلسه خود همچنین با طرح ایران برای پاکسازی رسوبات از تاسیسات غنی سازی نظنز موافقت کرد. وی گفت بر اساس این طرح کلیه رسوبات مواد غنی شده که از لوله ها بیرون آورده می شوند از شمول ٣٠٠ کیلو ذخایر مواد غنی شده ایران خارج شده و بدین ترتیب ایران قادر خواهد بود مواد بیشتری را غنی سازی کند. عراقچی اضافه کرد این مصوبه کمیسیون مشترک که محصول ماه ها مذاکرات کارشناسی توسط متخصصین سازمان انرژی اتمی کشورمان است پس از ترجمه در سایت وزارت امور خارجه درج خواهد شد.
 
گفتنی است که اخبار منتشر شده تاکنون حکایت از وضعیت نامناسب دیگری می دهد چرا که اولاً امریکا نپذیرفته که برجام را نقض کرده است؛ این مسئله به معنی فرورفتن هر چه بیشتر در مکانیزم حل اختلاف برجام خواهد بود که نتیجه آن تنها بازگشت تمامی تحریم هایی است که لغو مشروط شده اند؛ ثانیاً در برابر وضع معماری تحریم ها هم‌پیمانان آمریکا تنها به یک بیانیه مطبوعاتی اکتفا کرده و در نهایت نیز نگرانی‌های ایران را تنها جدی! تلقی کردند ثالثاً اخبار منتشر شده در رسانه های خارجی مبنی بر عقب نشینی های جدید تیم مذاکره کننده کشورمان در زمینه کاهش ذخایر اورانیوم در داخل کشور به کم تر از 200 کیلوگرم نیز در صورت صحت، هم خلاف برجام محسوب می‌شود و هم سندی دیگر بر تداوم رویکرد انفعالی در برابر نتایجی در حد و اندازه های تقریباً هیچ!

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین