کد خبر: 87006049
تاریخ انتشار: چهارشنبه 22 دي 1395
خانه » سایت های خبری » کرمان خبر » از مصیبت دولت در پرداخت یارانه ماهانه تا ترس تاثیر حذف آن بر آرای روحانی +عکس
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
یک بام و دو هوای دولت؛

حامیان دولت در حالی موضوع حذف یارانه را به مسایل سیاسی کشور مربوط می دانند که پرداخت یارانه نقدی برای دولتی ها عزا و مصیبت است.

به گزارش چی 24 به نقل از کرمان خبر:
روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد در شماره امروز خود طی گزارشی به تاثیر حذف غیر نیازمندان از لیست پرداختی‌های یارانه نقدی کشور بر نتایج انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری پرداخت و از دولت خواست توجه زیادی به این موضوع داشته باشد.
 
در بخشی از گزارش این روزنامه با عنوان "هدفمندی یارانه‌ها؛ خطری برای پایگاه مردمی دولت" آمده است:
 
"تصمیم‌گیری‌های انقلابی از دولت اعتدالی فعلی انتظار نمی‌رود زیرا، هرگونه تصمیم‌گیری در این حوزه به واکنش بخش‌هایی از جامعه درمقابل دولت و کاهش محبوبیت دولت منجر خواهد شد. نکته‌ای که دولت باید توجه زیادی به آن بنماید."
 
دولت روحانی؛ از عزا در پرداخت یارانه تا ترس انتخاباتی/// ویرایش 
 
 
 این روزنامه در حالی امروز خواستار توجه ویژه دولت به تاثیر انتخاباتی حذف یارانه هاست که پیش از این پرداخت 45 هزار و 500 تومان ماهانه را مورد انتقاد شدید قرار می‌داد. به عنوان نمونه این رسانه در گزارشی در تاریخ 27 مرداد 1394 با انتقاد از سیاست‌گذاری‌های دولت قبل نوشت:

"طرح‌های کارشناسی‌نشده دولت احمدی‌نژاد در حالی روی دوش دولت یازدهم که اکنون به نیمه راه خود رسیده است سنگینی می‌کند که برخی از همین برنامه‌ها در زمان انتخابات ریاست جمهوری ابزاری برای شعار انتخاباتی بوده است. پرداخت نقدی یارانه‌ها در اقتصاد ایران به صرفه نیست. ادامه این روند نتیجه‌ای جز به‌وجود آمدن فقر در بلند مدت برای افراد جامعه نخواهد داشت. همچنین بخش زیادی از درآمدهای کشور را از این طریق از دست خواهیم داد."
 
 دولت روحانی؛ از عزا در پرداخت یارانه تا ترس انتخاباتی/// ویرایش
 
 
همچنین در این گزارش، به ابعاد انتخاباتی هدفمندی یارانه‌ها هم می پردازد و زمان مناسب برای حذف یارانه غیرنیازمندان را شهریور 96 پیشنهاد می‌کند، و استدلال بیان این تاریخ نیز به اتمام فرآیند انتخابات برمی‌گردد. 
 
 از سوی دیگر موضوع حذف یارانه غیرنیازمندان از ابتدای دولت روحانی به انواع مختلف توسط تیم اقتصادی کابینه و شخص رئیس‌جمهور مطرح بود و به عنوان نمونه علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد دولت روحانی سال گذشته در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت روز خبرنگار از سوی وزارت امور اقتصاد دارایی برگزار شد، اظهار داشت: دولت ماهانه 3 هزار و چند میلیارد تومان یارانه می‌پردازد و شبهایی که قرار است یارانه بپردازیم، شب مصیبت عظمای دولت است.
 
 همچنین براساس قانونی که در دوره قبلی مجلس شورای اسلامی در آخرین جلسه بررسی بودجه سال 95 به رای گذاشته شد، حذف یارانه ثروتمندان در سال جاری به تصویب رسید که براساس آن باید حداقل 24 میلیون نفر طی سال جاری از لیست پرداخت یارانه حذف می‌شدند، اقدامی که با کارشکنی دولت اجرایی نشد.
 
در این رابطه، علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی دولت یازدهم نیز در برنامه دستخط از ارسال پیامک برای حذف یارانه 3میلیون نفر دیگر از پردرآمدها خبر داده بود. خبری که امروز با بیان جزئیاتی بیشتر از آن نشان داد به احتمال زیاد دولت هم قصد ندارد تا قبل از انتخابات سال96 غیرنیازمندان را از لیست یارانه بگیران پاک کند. ربیعی امروز در حاشیه مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه توانمندی های بخش تعاون در پاسخ به خبرنگاری که پرسید، عملیات حذف یارانه سه میلیون نفر دیگر از پُردرآمدها از چه زمانی عملیاتی می شود؟ گفت: حذف یارانه 3 میلیون نفر دیگر برنامه فعلی و الان دولت نیست، بلکه در آینده در دستور کار داریم.
 
آنچه در این میان حائز اهمیت است، نحوه برخورد دوگانه دولت و رسانه های دولتی با موضوعات ملی نظیر هدفمندسازی یارانه هاست. این رسانه ها که پیش از این و در زمان درخواست دولت از مردم جهت انصراف از پرداخت یارانه نقدی، به شدت این طرح را زیر سوال می‌بردند و خواستار توقف اجرای آن بودند، اکنون در گزارش‌های خود منافع حزبی را جایگزین منافع ملی و اهداف بلندمدت را فدای اهداف کوتاه مدت می‌کنند.
 
 براساس انچه مطرح شد، به نظر می‌رسد دولت روحانی علی‌رغم سخنانی که مسئولان رده بالای تیم اقتصادی ان درباره مضرات پرداخت یارانه نقدی به مردم می‌گویند، به‌دنبال بهبود سیاست‌های اقتصادی کشور نیست و یا حداقل با دید جناحی به مسایل ملی می‌نگرد.
 
از همین‌رو، هیچ بعید نیست در صورتی که تیم دولت فعلی در انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری به پیروزی برسد، اولین اقدام خود را حذف یارانه‌ها قرار دهد.

مشرق

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین