کد خبر: 87129365
تاریخ انتشار: یکشنبه 26 دي 1395
خانه » سایت های خبری » کرمان خبر » کادوی سال نو روحانی به پلیس بد مذاکرات هسته ای
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
با ورود اولین ایرباس در مهرآباد:

در طول مذاکرات هسته ای فرانسه به عنوان پلیس بد، فاجعه آمیز ترین عملکرد را علیه منافع ایران اعمال می کرد ولی در حال حاضر بییشترین منافع را از برجام نصیب کشورش کرده است.

به گزارش چی 24 به نقل از کرمان خبر:
کادوی سال نو روحانی به پلیس بد مذاکرات هسته‌ای
درحالی که فرانسه در طول مذاکرات هسته ای به عنوان وکیل مدافع کشورهای عربی مرتجع منطقه و رژیم صهیونیستی عمل می کرد و فابیوس، وزیرخارجه سابق فرانسه به نمادی از پلیس بد در طول مذاکرات تبدیل شده بود، پس از برجام،‌ بیشترین قرادادهای اقتصادی ایران با پاریس بسته شده است.  
 
دلایل اصرار دولت روحانی برای بستن قرارداد با فرانسه مشخص نیست. ممکن است پای دلالان پسابرجام و سودمند بودن این قراردادهای کلان اقتصادی با فرانسه در میان باشد. از سوی دیگر با وجود احتیاط دیگر کشورها برای شروع معاملات اقتصادی و بانکی، قراردادهای کوتاه مدت،‌ تدریجی و  محتاطانه مدنظر طرف های خارجی است و در آن سایر احتیاط های مربوط به بازگشت تحریم ها را لحاظ می کنند. بیشتر توافقات اقتصادی در پسابرجام بیشتر در بحث واردات کالا و نه سرمایه گذاری بلندمدت است که فرانسه نیز در این مسابقه در رتبه نخست قرار دارد. 
 
صنعت خودروسازی ایران پس از توافق هسته ای به طور کامل در اختیار فرانسه قرار گرفت. در سال ۱۳۹۱ شرکت خودروسازی پژو ایران راه به دلیل تحریم‌های جهانی و خرید حدود هشت درصد سهامش توسط شرکت جنرال موتورز ترک کرد. طرف ایرانی در حالی میلیون‌ها دلار صرف ساخت زیر ساخت‌های تولید محصولات پژو کرده بود و این در حالی بود که پژوه بدون دادن خسارت از ضرر هنگفت به پیکره خودروسازان،‌ آنها را تنها گذاشت. 
 
کارنامه سیاه خودروسازان فرانسوی در ایران و قرارداد غیر منصفانه با این شرکت با وجود برداشته شدن تحریم ها، این سوال بزرگ را در ذهن ها ایجاد می کند که چه دلیلی برای بازگرداندن این شرکت که سابقه عهدشکنی دارد به بازار خودرو ایران وجود دارد، آن هم با دعوت رییس جمهور و بدون در نظر گرفتن خیانتی که این شرکت در قبال مردم ایران طی ۲۳ سال حضورش کرده است،در حالی که برندهای تجاری دنیا در این قراردادها جایگاهی ندارند، با این تفاسیر این شائبه بصورت زننده ایی به ذهن می رسد که قرارداد مذکور قربانی سیاست  جلب حمایت فرانسه (پلیس بد) در برداشته شدن تحریم ها بوده است. 
 
روز گذشته شرکت پژو فرانسه از رکوردشکنی این شرکت در فروش محصولاتش پس از توافق هسته‌ای با ایران خبر داد. شرکت پژو سیتروئن اعلام کرد با لغو تحریم‌های ایران در سال 2016 بهترین عملکرد را از سال 2010 داشته و با رشد 8/5 درصدی در این سال مواجه شده و برای نخستین بار از سال 2011، از مرز فروش 3 میلیون دستگاه گذشته است. در حالیکه در دیگر مناطق جهان آمار فروش پژو کاهش داشته و به لطف ایران است که این شرکت شاهد رشد در فروش است. 
 
در کنار رونق گرفتن صنعت خودروسازی فرانسه، شرکت سازنده هواپیمای ایرباس نیز توانست یکی از بزرگترین قراردادهای فروش هواپیما در تاریخ را با ایران منعقد کند و تا سال 2024 طی یک قرارداد محرمانه مقرر شده تا 100 ایرباس به ایران بفروشد. قرادادی که درهاله ای از ابهام به خاطر احتمال تحریم های جدید توسط آمریکا و لغو مجوزهای وزارت دارایی این کشور قرار دارد. امروز اولین هواپیمای 190 نفره مدل ای - 321، از فرودگاه تولوز فرانسه به مقصد مهرآباد تهران حرکت کرد و به ایران تحویل داده شد. این هواپیما نخستین فروند از هواپیماهای ایرباس است که پیش قرارداد آن در اواخر سال گذشته با سفر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به پاریس بین ایران ایر و ایرباس امضا شد. در مجموع شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با ایرباس برای خرید 100 فروند هواپیما و با شرکت بوئینگ برای خرید 80 فروند هواپیما قرارداد امضا کرده است و قرار است به‌زودی قرارداد خرید 20 فروند هواپیمای 70 نفره را با شرکت ATR یکی از شرکت‌های زیر مجموعه ایرباس امضا کند. ولی فرانسه در این زمینه نیز از رقبای خود پیشی گرفت تا نشان دهد بیشترین نیاز را به دلارهای برجامی و برای رونق صنایع خود دارد.  
 
در کنار این مسئولان دولت تدبیر برای شرکت های دیگر فرانسه ازجمله شرکت نفتی توتال نیز فرش قرمز پهن کرده اند و به نظر می رسد، پاریس برای پیداکردن مشتری برای کالاهای خود دیگر نیاز به بازاریابی ندارد چراکه مقامات دولت ایران بهترین بازارهای بکر را برای آنها مهیا کرده اند. بهتر بود پس از برجام و با توجه به نیاز شرکت های بزرگ جهان در حوزه صنایع و تجارت،  مسئولان با احتیاط و سختگیری های بیشتری برخورد می کردند تا از تجربه گذشته در زمینه بدعهدی و فرار کردن از کشور در زمان تحریم ها اجتناب شود.
فردانیوز

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین