کد خبر: 87348887
تاریخ انتشار: سه شنبه 12 بهمن 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » معرفی کتاب خیانت رسانه ها
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
کتابهایی که شاید هنوز نخوانده باشید...

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

 


خیانت رسانه

به گزارش فاطر24؛ در اهمیت نقش رسانه در جامعه همین بس که "رسانه"، رکن چهارم دموکراسی نامیده شده است؛ اما همین رکن در کنار محاسن منحصر به فردی که دارد، در موارد و شرایط بسیاری، موجبات تضعیف دموکراسی را فراهم آورده است تا حدی که به جای آنکه در خدمت اداره یک جامعه باشد، خود به نوعی از حکومت تبدیل شده است.

رسانه سالاری به معنای حکومتِ غیرمستقیم رسانه های جمعی است که با راندن دموکراسی به حاشیه، نظامی را بر جامعه و سیاستمداران تحمیل می کند که ضمن بازماندن از تفکر و اندیشیدن درباره رفتار و کردار خود، آنان را به گوش فرادادن صرف به رسانه ها درباره چیستی موضوعات خاص خبری و چگونگی انجام آن وادار نماید.

کتابی که این هفته قصد معرفی آن را داریم کتابی است با عنوان "خیانت رسانه ها"، نوشته پیر سرونت که محمد رضا دهشیری آن را ترجمه، و  پژوهشکده مطالعات فرهنگی آن را 260 صفحه منتشر کرده است.

این کتاب با بیان اینکه قدرت سیاسی به حدی وابسته به قدرت سمعی و بصری شده است که استقلال قوه مجریه در برابر  رسانه در مظان تردید و پرسشگری قرار گرفته و قدرت مطلق رسانه ها منجر به حاشیه راندن قوای سه گانه، رنگ باختن تکثر گرایی و تضعیف کیفیت اخبار و داده های اطلاعاتی گردیده است، به تجزیه و تحلیل ساز و کارهایی می پردازد که به گفته مولف، منجر به خیانت رسانه شده است.

در بخشی از این کتاب آمده است:

رسانه ها بدون اینکه ملتفت باشند در فعال سازی مجدد گفتمان قدیمیِ منازعه طبقاتی در عرصه جهانی شدن سهیم هستند. این بیان ممکن است لبخند را بر لبانمان جاری سازد، اما این امر بدون خطر نیست. همه مردم قادر نیستند که به ابعاد موضوع آگاهی و وقوف کامل داشته باشند و نمی توانند در وهله نخست، بخشی از این بازی رسانه ای که برای فروش تصویر و احساسات، صورت می پذیرد را به طور کامل دریابند.

رسانه ها با ساده سازی بیش از حد واقعیت، حیله گرانه بازی قهرمانان مدرن را انجام می دهند، بازی قهرمانانی که معتقدند جهان بین مومنان و کفار تقسیم شده است و این خون است که در آینده، آنان را از یکدیگر جدا می سازد..."

شما می توانید برای مطالعه این کتاب به کتابخانه های عمومی مراجعه فرمائید.


 انتهای پیام/ن

 

 

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین