کد خبر: 89207046
تاریخ انتشار: پنجشنبه 21 بهمن 1395
خانه » سایت های خبری » کرمان خبر » نوجوانی، یک لحظه غفلت ،غم تنهایی وپشیمانی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

افراد مددجو درکانون جمعی از فرزندان این کشور هستندکانون اصلاح و تربیت باید مانند یک مدرسه در جامعه معرفی شود

به گزارش چی 24 به نقل از کرمان خبر:
نوجوانی، یک لحظه غفلت ،غم تنهایی وپشیمانی

به گزارش کرمان خبر/ کانون اصلاح و تربیت همانند یک واحد آموزشی می رود تا نوجوانانی که در ابتدای راه اندکی از مسیر مستقیم فاصله گرفته اند را آگاهانه و هوشیارانه به مسیر درست برگرداند این کانون میزبان جمعی از کودکان و نوجوانانی است که بیشتر آنها از سر ناآگاهی و ناخواسته کار خلافی را انجام داده‌اند و این روزهای خود را در مرکز سپری می‌کنند.

افراد مددجو درکانون جمعی از فرزندان این کشور هستندکانون اصلاح و تربیت باید مانند یک مدرسه در جامعه معرفی شود نوجوانان در این مرکز دانش‌آموزانی هستند که مدتی به صورت شبانه‌روزی مشغول آموزش هستند.

در برنامه‌های اجرا شده در این مرکز باید علاوه بر علم‌آموزی، مهارت‌آموزی نیز در نظر گرفته شودآموزش مهارت‌های زندگی اجتماعی برای مددجویان الزامی است نحوه رفتار اجتماعی با دیگران باید در مراکز اصلاح و تربیت لحاظ شود.

کار مراکز اصلاح و تربیت بسیار گسترده است و باید برای نوجوانی که به این مرکز وارد می‌شود تبیین کرد که وارد یک مدرسه شده و برای اصلاح او تلاش کرد.

 اینکه سواد‌آموزی کمک می‌کند تا مسیر آینده انسان روشن شود، بهترین شیوه برای مقابله با بزهکاری داشتن برنامه رشد‌مدار است، در جامعه‌ای که کنترل و آموزش وجود داشته باشد بزهکاری نیز کمتر است همه به این نتیجه رسیده‌اند که اقدامات سرکوب‌گرانه به تنهایی کافی نیست.

اگر در مکانی به غیر از کانون اصلاح و تربیت بودیم، نمی‌توانستیم از چهره بچه‌ها تشخیص دهیم، آن‌ها مرتکب خطایی شده‌اند، چهره آنها به بچه‌مدرسه‌ای‌ها شبیه است تا آدم‌های مجرم.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با لحنی صمیمی در جمع بچه‌های کانون اصلاح و تربیت به سخنرانی می‌پردازند و می‌گوید: ایام فرخنده و مبارک دهه فجر و سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را تبریک عرض می‌کنم.

موحد بیان می‌کند: نوجوانان عزیزی که در مرکز اصلاح و تربیت حضور دارند، باید مورد توجه قرار گیرند و واقعیت مطلب این است که زمانی وارد این مرکز می‌شوم، احساس متفاوتی دارم و وقتی در این جا اسم زندان و زندانبان برده می‌شود، نگران می‌شوم، این جا را باید به عنوان مدرسه بدانیم.

وی ادامه می‌دهد: مدیرانی که وارد کانون اصلاح و تربیت می‌شوند، باید بدانند، وارد یک مرکز آموزشی شده‌اند و بچه‌های مرکز هم دانش‌آموزانی هستند که مدتی را در این مکان سپری می‌کنند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان عنوان می‌کند: اگر ضوابط کشور را نگاه کنیم، مقررات هم ماهیت اصلاح و تربیت و مهارت‌آموزی برای کانون اصلاح و تربیت دارد.

موحد تاکید می‌کند: اعتقادم این است که کانون اصلاح و تربیت و مدیران و مربیان این مرکز وظیفه و رسالتی به مراتب سنگین‌تر از معلمان و مدیران مدارس دارند.

وی می‌افزاید: علم و آموزش بحث اصلی در مدارس است، اما برنامه‌هایی که در کانون اصلاح و تربیت باید اجرا شود، علاوه بر بحث علم‌آموزی و بحث‌های تربیتی و اصلاحی شامل بحث‌های مهارت‌آموزی هم می‌شود.

این مقام قضایی می‌گوید: در کانون اصلاح و تربیت باید مهارت زندگی به بچه‌ها آموخته شود و نوجوانان باید مهارت‌های زندگی را آموزش ببینند و تمرین کنند و نحوه رفتار با دیگران را هم در این مکان فرا گیرند.

موحد ادامه می‌دهد: بچه‌های کانون اصلاح و تربیت باید مهارت‌های شغلی را هم باید آموزش ببینند تا بتوانند آتیه‌شان را تأمین کنند و کار کانون گسترده‌تر از کار مدرسه است و مسائل مذهبی و برنامه‌های فرهنگی و مذهبی را هم شامل می‌شود.

وی تصریح می‌کند: انواع و اقسام آموزش‌ها و مهارت‌هایی که یک فرد برای زندگی نیاز دارد را مددجویان کانون باید فراگیرند و نباید در این زمینه کوتاهی شود و این امر نیازمند حمایت همه‌جانبه از سوی دادگستری، اداره کل زندان‌ها، نهادهای فرهنگی و نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کانون پرورش فکری است.

حمید 14 ساله  به جرم سرقت هفت کبوتر از بام همسایه به کانون اصلاح و تربیت کشیده شده است می گوید: خانمی که شاکی است گفته رضایت نمی دهد و به همین دلیل 6 ماه است که در کانون هستم.
وی که پدر خود را 2 روز قبل از دست داده، نیز همانند همه نوجوانانی که در این مرکز هستند به شدت اظهار پشیمانی می کند و می گوید: دوست داشتم حالا که خانواده ام داغدار پدرم هستند، در کنارشان باشم.
مهراب را قبل از صحبت هایش زمانی دیده ام که در آئین جشن انقلاب کانون اصلاح و تربیت در گروه سرود حضور داشت و هنر خود را در قالب نواختن آهنگ به نمایش گذاشت.
او که هرگز باور نمی کرده در اوج نوجوانی مرتکب قتل شود، می گوید: هنوز چند روزی بود که وارد 16 سالگی شده بودم که در یک دعوا فردی را هل دادم و وی به دلیل سقوط از ارتفاع جان باخت.
او حال منتظر حکم قضائی است.

 

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین