کد خبر: 89216012
تاریخ انتشار: پنجشنبه 21 بهمن 1395
خانه » سایت های خبری » کرمان خبر » فاکس نیوز مدعی شد ایران یک موشک بالستیک جدید پرتاب کرده است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

یک مقام آمریکایی در گفت وگو با فاکس نیوز مدعی شد که ایران اقدام به پرتاب یک فروند موشک بالستیک جدید کرده است.

به گزارش چی 24 به نقل از کرمان خبر:
فاکس‌نیوز مدعی شد ایران یک موشک بالستیک جدید پرتاب کرده است
به گزارش کرمان خبر /شبکه خبری فاکس‌نیوز بامداد پنجشنبه مدعی شد ایران روز چهارشنبه اقدام به پرتاب یک فروند موشک بالستیک دیگر کرده است. 

این شبکه خبری به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شد ایران برای شلیک این موشک از سکوی پرتابی در منطقه‌ای نزدیک سمنان استفاده کرده که چند روز پیش هم برای آزمایش یک موشک بالستیک دیگر مورد استفاده قرار گرفت.

مقام آمریکایی که اشاره‌ای به نامش نشده می‌گوید موشکی که ایران روز چهارشنبه پرتاب کرده موشک سطح به هوای مرصاد با برد کوتاه بوده است.

هنوز هیچ منبع رسمی خبر فاکس‌نیوز را تأیید نکرده است. خبرگزاری فارس نمی‌تواند مستقلاً صحت این ادعا را تأیید کند. 

مقام‌های دولت آمریکا در روزهای گذشته ایران را به نقض قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل که برای تأیید برجام صادر شد، متهم کرده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های ایران می‌گویند آزمایش موشکی ایران نه مغایرتی با توافق هسته‌ای دارد و نه قطعنامه 2331. 

ایران در مذاکراتی که برای حصول توافق هسته‌ای انجام شد از ابتدا اعلام کرد که بر سر توان دفاعی خود مذاکره نمی‌کند. به همین سبب، در متن توافق هسته‌ای یا برجام اشاره‌ای به آزمایش‌های موشکی ایران نشده است. 

اما، پاراگراف سوم ضمیمه «ب» قطعنامه شماره ٢٢٣١ «از ایران می‌خواهد» به مدت هشت سال از انجام فعالیت‌های مربتط با موشک‌های بالستیک که «برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند» اجتناب کند.

به گفته مقام‌های ایران، نکته مهم در قطعنامه 2231 این است که این سند بر خلاف قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت، ایران را از انجام آزمایش‌های موشکی منع نمی‌کند. در حالی که در قطعنامه‌های قبلی از عبارت «ایران نباید» برای منع آزمایش‌های موشکی استفاده شده بود، قطعنامه جدید با استفاده از عبارت «از ایران می‌خواهد» این لحن را به درخواستی غیرالزام‌آور تقلیل می‌دهد.  

علاوه بر این، مقام‌های ایران تأکید کرده‌اند هیچ یک از موشک‌های ایران برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند و به همین دلیل، آزمایش‌های موشکی ایران نقض قطعنامه 2231 محسوب نمی‌شوند.  

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین