کد خبر: 89610181
تاریخ انتشار: شنبه 23 بهمن 1395
خانه » سایت های خبری » کرمان خبر » سوریه ممکن است باعث دور شدن آمریکا از عربستان شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به اعتقاد کارشناس مسائل بین الملل، به همان اندازه که سطح عملکردی آمریکا در یمن به عربستان نزدیک است، به همان اندازه ممکن است از سیاست های اتخاذ شده عربستان در قبال مسئله سوریه فاصله بگیرد؛ لذا بحث سوریه ممکن است باعث فاصله گرفتن ترامپ از عربستان شود.

به گزارش چی 24 به نقل از کرمان خبر:
سوریه ممکن است باعث دور شدن آمریکا از عربستان شود

به گزارش کرمان خبر/«رضا حجت شمامی»، کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص اهمیت استراتژیک یا تاکتیکی عربستان برای آمریکا در دولت ترامپ، با اشاره به قابل پیش‌بینی بودن شکل‌گیری دوباره تناقضات آمریکا با متحدان خود در منطقه بیان داشت: موضع­گیری­‌های واشنگتن این تجربه را به وجود آورده که آمریکا برخلاف مواضع خود عمل می‌کند. به‌ عنوان‌ مثال آمریکا در بحث برجام و طرح پاره کردن آن با توجه به تأثیر مواضع سایر کشورهای 1+5 با ناکامی مواجه شد. این مسئله در دولت آمریکا تقریباً به‌ یک عرف تبدیل می‌شود. چنانکه در مورد رئیس‌ جمهور کنونی آمریکا نیز همین‌گونه است.

وی با تأکید بر اینکه تصمیمات و عملکرد ترامپ در اکثر موارد بدون برنامه و روزمره است، افزود: یعنی هر آنچه به ذهن وی می­‌آید به زبان می‌آورد و ممکن است گاه اجرایی شود و گاهی نیز اجرایی نشود. با توجه به بحث لغو روادید و جلوگیری از ورود مهاجران به آمریکا در دولت ترامپ، این موضوع مطرح‌ شده که عربستان عمده‌ترین آسیب‌های تروریستی را به‌ عنوان‌ مثال در حادثه یازده سپتامبر به وجود آورده است و شهروندان عربستانی در آن نقش داشتند. حتی علنی کردن نقش عربستان در این حادثه در اواخر دولت اوباما مطرح بود؛ لکن تهدیدات مالی و هشدارهای عربستان منجر به عقب‌نشینی آمریکا شد.

کارشناس مسائل بین‌الملل با توجه به نگاه ترامپ تأکید داشت: در حال حاضر باید توجه داشت که به همان اندازه که ترامپ در عالم سیاست ناپخته است؛ اما به همان میزان یک تاجر حرفه‌ای است و وی خود را همچنان در مباحث اقتصادی، نفتی و سیاسی منطقه به عربستان نزدیک می‌بیند؛ بنابراین مواضع ترامپ در قبال عربستان از نگاه تاجرمآبانه کما فی السابق ادامه خواهد داشت و وی رابطه خود را با عربستان استراتژیک خواهد دید.

وی با اشاره به مسئله سوریه ارزیابی کرد: به همان اندازه که سطح عملکردی آمریکا در یمن به عربستان نزدیک است، به همان اندازه ممکن است از سیاست‌های اتخاذ شده عربستان در قبال مسئله سوریه فاصله بگیرد؛ لذا بحث سوریه ممکن است باعث فاصله گرفتن ترامپ از عربستان شود. این تناقضات کنونی در سیاست ترامپ وجود دارد و با توجه به ناپختگی وی در سیاست، شکل‌گیری دوباره تناقضات آمریکا با متحدان خود در منطقه قابل پیش‌بینی است؛ اما فعلاً نگاه تاجرمآبانه ترامپ در قبال عربستان تأثیرگذارترین بحث است و باید مشاهده کرد که این نگاه تا کی ادامه پیدا خواهد کرد.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین