کد خبر: 89610182
تاریخ انتشار: شنبه 23 بهمن 1395
خانه » سایت های خبری » کرمان خبر » استقلال - پرسپولیس؛ ملاقات شماره ۸۴ در بهشت خیالی/کمدی تبانی!
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

هشتادوچهارمین دربی پایتخت در چارچوب هفته بیست ویکم لیگ برتر در شرایطی برگزار می شود که هیچ مسئله ای نمی تواند این بازی مهم را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش چی 24 به نقل از کرمان خبر:
استقلال - پرسپولیس؛ ملاقات شماره ۸۴ در بهشت خیالی/کمدی تبانی!

به گزارش کرمان خبر /درست‌ترین نظریه در خصوص دربی پایتخت همیشه این جمله است که «هیچ وقت دربی تحت تأثیر اتفاقات پیرامون آن نیست». یعنی هیچ‌وقت نشده که شرایط تیم‌ها در جدول، بازیکنان دو تیم، مصدومیت‌ها و محرومیت‌ها، سطح فنی مربیان و... احساسات این بازی را تحت تأثیر بگذارد.

تیم‌ها و البته هواداران‌شان سه حالت دارد. آنهایی که پیروز هستند دنیای خود را بهشتی می‌بینند، برزخ در صورت مساوی شدن بازی است که آن هم بستگی به شرایط تیم‌ها دارد و در صورتی که تیمی خوب بازی نکرده باشد و مساوی کند، حس بهشتی شدن دارد و در صورتی که شایسته پیروزی باشد و بازی برند‌ه‌ای نداشته باشد، این برزخ نزدیک به دوزخ است. دوزخی که شکست در هر حالتی تیم‌ها و هوادارانش را وارد آن می‌کند. با این حال برخی‌ها بعضی مواقع آمدند تا با مطرح کردن تبانی بین دو تیم برای مساوی کردن، حساسیت این بازی را زیر سؤال ببرند، اما آیا با این تفاسیر تیمی حاضر است بهشتی شدن را به برزخی ماندن ترجیح بدهد؟

«دانته آلیگیری» نویسنده ایتالیایی در کتاب قدیمی «کمدی الهی» در سفری خیالی به حالت‌های مختلف دوزخ، برزخ و بهشت پرداخته است. این ایتالیایی تشریح کرده که در هر کدام از این سه حالت چه احساسی داشته است و مسلماً این احساس را بازیکنان و مربیان سرخابی به خوبی می‌دانند. بازیکنان و مربیانی که حتی اگر یک بار دربی را تجربه کرده باشند می‌دانند که حس بهشت دربی با هیچ حس دیگری قابل مقایسه نیست و فرسنگ‌ها با دوزخ و برزخ فاصله دارد.

حالا در آستانه دربی حساس 84 اتفاقاتی باعث شده تا دوباره برخی بیایند و حساسیت آن را از بین ببرند؛ با مطرح کردن این مسئله که دو تیم می‌خواهند تبانی کنند تا بازی مساوی شود، این شک به وجود آمده که نکند این بار هم دربی مساوی شود! با این حال مطرح کردن تبانی در دربی آن هم در چنین شرایط حساسی بیشتر شبیه یک «کمدی» است. البته این شایعه از یک اشتباه که اسپانسر مشترک دو تیم انجام داد، مطرح شد. میهمانی مشترک استقلالی‌ها و پرسپولیسی‌ها پیش از دربی این تصور را به وجود آورد که نکند قرار است تبانی صورت بگیرد و بازی مساوی شود. این شایعه را فاصله خوب پرسپولیس با تراکتورسازی در صدر جدول و البته برد استقلال مقابل السد که کام آبی‌ها را شیرین کرد، قوت بخشید و اینگونه مطرح شد که نه آبی‌ها و نه قرمزها دوست ندارند با باخت کام‌شان تلخ شود و تساوی بهترین نتیجه است. چیدن این شایعات کنار هم فقط تداعی کنند یک طنز است که می‌توان نام «کمدی تبانی» را برای این ماجراها استفاده کرد.

برانکو که تیمش برای قهرمان شدن تلاش می‌کند، به هیچ‌وجه نمی‌خواهد با مساوی کردن فاصله‌اش با رقبا کم شود و از سوی دیگر هم استقلالی‌ها پس از برد شیرین مقابل السد، می‌توانند با پیروزی در دربی تمام فشارهایی را که در طول این فصل تحمل کرده‌اند، یک جا بردارند. شاید به نوعی پیروزی در دربی تضمین بزرگی برای حمایت همه جانبه هواداران استقلال تا پایان فصل باشد که این فصل روی سکوها به دو دسته موافق و مخالف تبدیل شده بودند. پس با این شرایط نمی‌توان گفت برانکو و منصوریان بهشتی شدن را به برزخی ماندن ترجیح بدهند و دربی 84 با حساسیت‌هایی که شرایط دو تیم دارد، ورای هر اتفاقی است. مسلماً هر دو مربی می‌خواهند وقتی دربی تمام شد هواداران‌شان آن بخش از کتاب دانته را به یاد بیاورند که به تشریح کردن بهشت خیالی خود پرداخته است.

با این اوصاف استقلال و پرسپولیس ساعت 15 فردا (یکشنبه) در ورزشگاه آزادی با قضاوت علیرضا فغانی به مصاف هم خواهند رفت تا بار دیگر رکوردها را جابه‌جا کنند. رکوردهایی که در دست دو تیم است و جابه‌جا شدن آنها کری خواندن بین هواداران دو تیم را زیباتر می‌کند. در حال حاضر 24 برد برای استقلال و 21 برد برای پرسپولیس ثبت شده که 38 بازی باقیمانده هم با نتیجه مساوی به اتمام رسیده است. باید دید پس از این بازی استقلال فاصله‌اش را با پرسپولیس بیشتر می‌کند یا شاگردان برانکو می‌توانند علاوه بر کم کردن فاصله خود در بردهای دربی، به قهرمانی در لیگ هم یک قدم نزدیک‌تر شوند و شاید هم در پایان بازی آمار مساوی‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین