کد خبر: 97627702
تاریخ انتشار: چهارشنبه 02 فروردين 1396
خانه » سایت های خبری » قاصد نیوز » مشهد باید به مرجع علمی جهان اسلام مبدل شود/ اجرای بیش از 180 اقدام فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی برای اولین بار در آستان قدس رضوی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

110 قنات لایروبی می شود که 1000 شغل ایجاد می کند و با اقداماتی درباره صنایع روستایی، کشاورزی، کشاورزی گلخانه ای و دام پروری از نوع سبک 2500 شغل در همین روزهای آغازین سال جاری ایجاد خواهد شد.

به گزارش چی 24 به نقل از قاصد نیوز:
مشهد باید به مرجع علمی جهان اسلام مبدل شود/ اجرای بیش از 180 اقدام فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی برای اولین بار در آستان قدس رضوی

به گزارش «قاصدنیوز»، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی پیش از سخنان نوروزی رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر رضوی، اظهار داشت: تقارن سال نو با ولادت باسعادت صدیقه اطهر(سلام‌الله علیها) را به فال نیک می‌گیریم و خداوند متعال به‌حق این مولود بابرکت، برکاتش را بر جمع ما، نظام ما و امت اسلامی نازل فرماید.

 

وی افزود: به‌عنوان خادم آستان مقدس رضوی به محضر مقدس و مبارک جان جانانمان، نور چشم بزرگ ایران و امت اسلامی و ملجأ همه مستضعفان و محرومان در عالم؛ مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای خیرمقدم عرض می‌کنم.

 

رئیسی با اشاره به‌حکم مقام معظم رهبری، تصریح کرد: ما به این حکم به‌عنوان منشور هفتگانه‌ای‌ که باید سند اساسی تمامی مأموریت‌های آستان مقدس رضوی باشد، نگاه می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: از محوری‌ترین نکاتی که در مورد مأموریت آستان قدس رضوی در این پیام و منشور هفتگانه به آن اشاره‌شده است، یک مأموریت فرهنگی است.

 

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان خاطرنشان کرد: در پرتو نورانیت حضرت رضا(ع) باید معارف الهی، قرآنی و فرهنگ اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) و سیره رضوی نشر پیدا کند.

 

وی با تأکید بر اینکه تمام همت خدمت گذاران در این آستان در حوزه‌های مختلف فرهنگی این بوده است که این بخش از پیام نورانی رهبر معظم انقلاب تحقق پیدا کند، گفت: تشکیل سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی به‌عنوان اولین بار برای استفاده از ظرفیت مؤسسات درون آستان قدس و مؤسسات بسیاری که در کشور وجود دارد در جهت این مأموریت مهم و همچنین به کار گرفتن مجموعه رسانه‌ای به‌ویژه تأسیس رادیو زیارت با همکاری صداوسیما و تلویزیون ماهواره‌ای بانام آستان مقدس رضوی از گام‌هایی است که برداشته‌شده است.

 

رئیسی افزود: استفاده از ظرفیت این آستان برای معرفت افزایی و بصیرت آفرینی برای زائرین عالی‌قدر امام رضا(ع) به‌ویژه نوجوانان و جوانان، تشکیل اردوگاه‌های تربیتی و فرهنگی با استفاده از امکانات آستان قدس رضوی، اعزام صدها مبلغ به نام آستان قدس در مناطق موردنیاز به‌عنوان یک بخش فعال در مسیر تکامل قرار دارد و گام‌هایی که برداشته‌شده است در سال جاری تکمیل خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: بخش دوم تبدیل مشهد مقدس با داشتن حوزه‌ای کهن و دانشگاه‌هایی در پرتو حضرت رضا(ع) به مرجعیت علمی برای نه‌فقط ایران اسلامی که جهان اسلام است.

 

عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری بابیان اینکه گام‌هایی برای اینکه این مرجعیت علمی برای مشهد اتفاق بیافتد برداشته‌شده است، ادامه داد: امیدواریم اقداماتی که انجام‌شده است در جهت متخصص پروری چه در دانشگاه علوم رضوی، چه در دانشگاه بین‌المللی به جایگاهی در جهت ساخته‌شدن انسان‌هایی عالم، انقلابی و چهره‌های اثرگذار در جهان اسلام تبدیل شود.

 

وی اظهار داشت: در بخش مربوط به زائر و زائر محوری، ما زائر را فقط در حرم مطهر زائر نمی‌دانیم بلکه از مبدأ تا مبدأ زائر است، تلاش شده است تا تسهیل امر زیارت از مبدأ تا مبدأ باشد.

 

رئیسی افزود: برای زائرین مضجع نورانی حضرت رضا(ع) از مرز میر جاوه گرفته، که ساختن زائرسرا برای عزیزان پاکستانی دلداده به حضرت رضا(ع) باشد، تا در مسیر شمال و جنوب زائران بتوانند در یک فضای مناسب خود را به مشهد برسانند و در مشهد هم برای زائرین عزیز کم‌درآمد تلاش شده است اماکنی فراهم شود.

 

وی تأکید کرد: ساخته‌شدن شهر زائر و زائرسراهایی در این رابطه برای آن است که زائران کم‌درآمد بتوانند از زیارت حضرت رضا(ع) بادلی آرام بهره‌مند شوند.

 

عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به طرح زیارت اولی‌ها، گفت: در سال گذشته از روز ولادت امام مجتبی(ع) طرح زائر اولی برای زائرانی که درآمدی ندارند، آغاز شد و تا امروز بیش از 300 هزار زائر اولی به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف شدند و این مسئله با همکاری بسیج، کمیته امداد و بخش‌های دیگر ادامه دارد تا کسانی نباشند که به خاطر نداشتن امکان مادی و مالی از فیض بزرگ زیارت حضرت رضا(ع) محروم شوند.

 

وی بابیان اینکه موضوع مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره توجه به محرومان و مستضعفان که مسئله بسیار مهمی است و دغدغه همیشگی ایشان بوده است و بارها به مدیران و مسئولان تذکر داده‌اند، گفت: ما هم در این موضوع با همین امکاناتی که به نام آستان قدس رضوی وجود دارد، مخاطب هستیم.

 

رئیسی ادامه داد: تأسیس معاونت امام مستضعفین و توجه به محرومان با کمک دیگر نهادهای مسئول، نه‌فقط خراسان رضوی که خراسان بزرگ، سیستان و بلوچستان و دیگر استان‌ها اقداماتی صورت گرفته است اما این اقدامات مقدماتی است و نیازمند آن است که آنچه رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌عنوان شعار سال فرمودند؛ اشتغال و تولید، موردتوجه قرار گیرد.

 

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان افزود: 110 قنات لایروبی می‌شود که 1000 شغل ایجاد می‌کند و با اقداماتی درباره صنایع روستایی، کشاورزی، کشاورزی گلخانه‌ای و دام‌پروری از نوع سبک 2500 شغل در همین روزهای آغازین سال جاری ایجاد خواهد شد.

 

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم که در این بُعد در رابطه با توجه به زائرین و محرومان و نیازمندان بتوانیم گام‌هایی برداریم که مورد رضای حضرت رضا(ع) باشد و گرهی از کار مستضعفان و نیازمندان بتواند بگشاید.

 

تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: معتقدیم کارهای اقتصادی آستان قدس باید سمت‌وسوی آستان قدس رضوی را پیدا کند، یعنی سرمایه‌گذاری‌ها باید در جهت گره‌گشایی از زندگی مستضعفین باشد.

 

وی تصریح کرد: ما به دنبال آن هستیم که بخش‌هایی را در اقتصاد تقویت کنیم که بتواند مشکل زندگی مردم مانند داروهای سرطان، ام‌اس یا برخی از داروها که با مبالغ گزاف باید مردم نیازمند تهیه کنند، حل کند.

 

رئیسی خاطرنشان کرد: در جهت تولید و اشتغال با برنامه‌ریزی‌هایی که در سال گذشته انجام دادیم، امیدواریم با نسخه اصلی کارکرد اقتصاد مقاومتی بتوانیم گام‎های اساسی برداریم.

 

وی خاطرنشان کرد: همه ما باید از رهنمودهای راهبردی رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال بهره‌مند شویم و برای یک سال کاری همه مدیران و مسئولان و بخش‌ها راه خود را پیدا کنند.

 

تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: بیش از 180 اقدام برای اولین بار در آستان قدس رضوی در حوزه مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امر حرم، زیارت و زائر صورت گرفته است که نیازمند ارائه گزارش مفصل است.

 

وی در پایان تأکید کرد: آستان قدس رضوی می‌تواند شعاع انسان‌سازی و تحول‌آفرینی را نه‌فقط در جای‌جای کشور بلکه همچنانی که رهبر معظم انقلاب در منشور هفتگانه فرمودند در جهان اسلام ایجاد کند و اثرگذار باشد.

 

عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: شاید این موضوع برای برخی به‌عنوان یک آرمان دست نیافتی مطرح شود اما ما در سال گذشته تجربه کردیم که می‌توان گام‌های بلندی از این نام مقدس و مبارک که می‌تواند مظهر همه تحولات باشد برای جای‌جای جهان اسلام برداشت.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین