کد خبر: 176911334
تاریخ انتشار: دوشنبه 24 ارديبهشت 1397
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

مشاور بین الملل فدراسیون فوتبال و سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه می گوید که عربستانی ها به دنبال ایجاد شکاف در جهان اسلام هستند اما با اقداماتی نظیر تشکیل اتحادیه فوتبال جنوب غرب آسیا موفق نمی شوند.

به گزارش چی 24 به نقل از سراج 24:

به گزارش سراج24، عربستان به همراه کویت، بحرین، عمان، عراق، امارات، یمن، پاکستان، هند، بنگلادش، سریلانکا و مالدیو، نشستی را در جده برگزار کرد. این نشست که به میزبانی اتحادیه فوتبال عربستان سعودی بود، خروجی مهم و البته حاشیه‌سازی را به دنبال داشت چرا که این 12 کشور در نهایت به توافق رسیدند اتحادیه‌ای جدید را در فوتبال آسیا تشکیل دهند و نام آن را اتحادیه فوتبال جنوب غرب آسیا بگذارند. در رأس این اتحادیه عربستان قرار دارد که در سال‌های اخیر تنش‌های زیادی را با ایران داشته و تنش‌های سیاسی خود را به فوتبال هم کشیده است. تحرکات اخیر آنها نیز در همین زمینه بوده و پیش‌بینی‌های صورت گرفته نشان از این دارد که عربستانی‌ها تشکیل چنین اتحادیه‌ای را برای مقابله با مخالفان خود در عرصه سیاسی به راه انداخته‌اند. مقابله با کشورهایی چون ایران، قطر، سوریه و فلسطین که در منطقه با تنش‌های سیاسی عربستان مواجه هستند.

حمیدرضا آصفی، مشاور بین‌الملل رئیس فدراسیون فوتبال و سخنگوی سابق وزارت امور خارجه در خصوص این اقدام عربستانی‌ها و وارد کردن سیاست در عرصه فوتبال به خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: این اقدام عربستانی‌ها، در راستای فعالیت‌هایی است که آنها برای ایجاد شکاف در جهان اسلام انجام می‌دهند. می‌بینید در این فعالیت‌های آنها کشور تأثیرگذاری مانند قطر حضور ندارد.

وی افزود: چطور می‌توان اتحادیه‌ای به نام اتحادیه جنوب غرب آسیا تشکیل داد و در آن کشورهایی از غرب آسیا حضور نداشته باشند؟ آن هم کشورهایی که مخالف با سیاست‌های این کشور هستند. قطر در این اتحادیه حضور ندارد، سوریه که از همه کشورهای آسیایی غرب‌تر است در این اتحادیه نیست، اما کشوری مانند پاکستان که نسبت به این کشورهای شرقی محسوب می‌شود، در اتحادیه آنها حضور دارد؟

مشاور بین‌الملل رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: عربستان تعدادی از کشورها را بدون منطق و دلیل در اتحادیه‌ای جمع کرده و هدف آنها چیزی جز ایجاد شکاف نیست. آنها با این اقدامات فرضی خود در صدد مقابله با جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف هستند. عربستانی‌ها در عرصه‌های مختلف سیاسی و دپیلماتیک شکست خورده‌اند و می‌خواهند این چنین در زمینه ورزش کار کنند. در ورزش هم فقط متکی به پول و لابی‌گری هستند، چون توانایی و طرفدار ندارند. تا کجا می‌خواهند به این تلاش‌ها ادامه دهند؟ به اعتقاد من آنها موفق نمی‌شوند.

آصفی در پاسخ به این سؤال که فرضاً اگر یک درصد احتمال وجود دارد که اقدامات عربستانی‌ها به نتیجه برسد، فدراسیون فوتبال باید چه راهی برای مقابله به این اقدامات داشته باشد تا منتج به اتفاقی علیه فوتبال ایران نشود، گفت: این شکل و شمایل نه جا می‌افتد و نه نتیجه‌ای به دنبال دارد. با این حال ما باید با کشورهایی که دوست‌مان هستند و همچنین با AFC در این زمینه لابی کنیم. کشورهایی مانند قطر، سوریه و حتی عمان و عراق با ما دوست هستند و می‌توانیم با آنها رایزنی‌های جدی داشته باشیم. این اقدامات ما هم نه از این جهت است که مقابل آنها را بگیریم، چون آنها موفق نخواهند شد؛ بلکه باید این اقدامات را در جهت گزارش تحرکات عربستان انجام دهیم.
منبع: تسنیم
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین