کد خبر: 177377142
تاریخ انتشار: چهارشنبه 26 ارديبهشت 1397
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

سخنگوی دولت گفت: اگر منافع مان تامین نشود، حتما از این توافق خارج خواهیم شد و غنی سازی زیر ۴ درصد را به ۲۰ درصد و یا به هر درصدی که دلمان خواست ارتقا می دهیم.

به گزارش چی 24 به نقل از سراج 24:

به گزارش سراج24، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی خبرنگاران با اشاره به حوادث رخ داده در یک هفته گذشته گفت: یکی از این اتقاقات تصمیم غیرعقلانی ترامپ در خروج از برجام بود که با عکس‌العمل فوری رئبس‌جمهور همراه بود.

دست آمریکا و اسرائیل به خون فلسطینیان آغشته است

وی با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در روز گذشته گفت: دست دو رژیم آمریکا و اسرائیل به خون بیش از 59 فلسطینی‌ آغشته است. دولت جمهوری اسلامی ضمن ‌محکومیت شدید این جنایات و انتقال خلاف مقررات بین‌المللی سفارت آمریکا به بیت‌المقدس این انتظار را از سازمان ملل دارد که نسبت به این اقدامات رژیم اشغالگر ورود کند.

سخنگوی‌ دولت درباره ارز مواد اولیه و عدم تخصیص ارز دولتی به این کالاها گفت: در آخرین جلسه ستاد اقتصادی حسب گزارش هفته گذشته وزارت صنعت، بیش از 5 میلیارد دلار ثبت سفارش واردات انواع کالاها از ضروری تا اساسی و دیگر کالاها صادر شده است. همچنین بانک مرکزی با تخصیص 4.200 در این زمینه گزارش داده است. در حال حاضر در تامین کالا تقریبا مشکلی نداریم. طبق آمار نسبت به آنچه در این زمان نسبت به سال گذشته رخ داد،کسری نداریم.

نوبخت افزود: اینکه برخی کالاهایشان را از انبار بیرون نیاورند خلاف و کار نادرستی است. ما به کسبه‌ها که انسان‌های شریفی هستند اعتماد داریم. کسی به خودش اجازه ندهد نسبت به احتکار اموال به این بهانه که در آینده اتفاق دیگری رخ دهد، اقدام کند.

اظهارات نوبخت درباره برجام

وی با طرح این سوال آیا برجام اساسا فارغ از اینکه تصمیم‌ درست یا نادرستی بوده، با اجماع داخلی نهایی شد یا خیر؟ گفت: برجام مسیر کاملا قانونی طی کرد و همه موارد رعایت شد. به سال 92 برگردیم و ببینیم این تصمیم به زیان ملت بوده یا به سود منافع ملی بوده است؟ در سال 92 با یک اتهام واهی، رژیم اشغالگر قدس پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع داد و این شورا چندین قطعنامه علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد؛ هیچکدام از دوستان هم این تصمیم را وتو نکردند و تحریم‌های یکجانبه آمریکا تبدیل به تحریم شورای امنیت و لازم الاجرا برای همه کشورهای عضو شد. لذا ملت در محاصره تحریم اقتصادی قرار گرفت.

نوبخت گفت: دولت‌مردان باید چه می‌کردند؟ آیا باید همان شرایط را با سکوت ادامه می‌دادیم؟ یا در جهت رفع این اتهامات واهی برمی‌آمدیم؟آیا برای رفع اتهام از همان شورای امنیت قطعنامه‌ای نگرفتیم که همه محدودیت‌ها را برداشتیم. نفت‌مان را در بازارهای جهانی فروختیم. تحریم پتروشمی را رفع کردیم و صادر کردیم. محدودیت بیمه و کشتی‌رانی را برطرف کردیم. لذا ایران را از محاصره شورای امنیت خارج کردیم، بنابراین تا اینجا کار درستی کردیم.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در شرایط تحریم هزینه‌ها را ملت می‌داد و فشار به ملت بود، دولت را وادار نکنید برخی مسائل را بگوید که محلی برای سوءاستفاده بیگانگان شود. فشار تحریم بر دوش ملت بود. ضمن اینکه الان همه اذعان دارند آن اجماع علیه کشورمان شکسته شده است و آمریکا به تنهایی در برابر ایران قرار گرفته است نه با کشورهای اروپایی.

    بیشتر بخوانید:
    اصلاح‌طلبان پارلمان درباره آینده برجام چه گفتند؟

وی تصریح کرد: اگر منافع‌مان تامین نشود، حتما از این توافق خارج خواهیم شد و غنی‌سازی زیر 4 درصد را به 20 درصد و یا به هر درصدی که دلمان خواست ارتقا می‌دهیم. برای بازگشت به سال 92 هیچ مشکلی نداریم. اگر دل برخی که عنوان کاسبان‌ تحریم را داشتند برای تحریم‌ها تنگ شده احتمال برگشت تحریم‌ها وجود دارد. هر چند ما در آن شرایط هم اجازه نخواهیم داد، زورگویی دولت آمریکا به ثمر بنشیند.

نوبخت افزود: قطعا تاریخ دکتر روحانی را به‌خاطر این شجاعت وخدمتی را که برای ملت انجام داد، تکریم خواهد کرد و ضمن اینکه رهبری نظام‌ هم به عنوان رهبری هوشمند، آگاه و شجاع همیشه مورد احترام خواهند بود.

وی در پاسخ به این سوال که قیمت ارز میدان فردپسی به بانک‌ها هم سرایت کرده است، اظهار داشت: اینکه بانک‌ها نرخ دلار را غیر از 4.200 مبادله کنند، کاملا غیر واقعی است. اگر یک‌ مورد هم دیده شد حتما گزارش دهید. ما مشکلی برای تامین نیازهای ارزی کشور نخواهیم داشت.

اگر در کابینه دولت دو تابعیتی باشد، طبق قانون برخورد می‌کنیم

سخنگوی دولت درباره گزارش تحقیق و تفحص درباره وجود مدیران دوتابعیتی گفت: وزارت اطلاعات از سوی دولت موظف به پیگیری ماجرا بوده و قوه قضائیه هم بر اساس قوانین پیگیری می‌کنند. دادستان کل کشور هم اظهاراتی داشته که وزیر اطلاعات پاسخ دادند. همه کسانی که در کادر دولت هستند، دوتابعیتی نیستند، اگر هم موردی ثابت شود مطابق قانون عمل خواهیم کرد.

سخنگوی دولت درباره دوتابعیتی بودن فرزندان برخی وزرا از جمله فرزندان وزیرخارجه و نفت تصریح کرد: ممکن است پسرخالش هم دوتابعیتی باشد (با خنده).من سربسته بگویم بخشی از ابزارها را که در دوران تحریم کمک می‌کردند، سوزاندیم. وقتی تحریم باشیم که مسیر رسمی جواب نمی‌دهد.

وی در پاسخ به این سوال که تضمین اروپا برای ادامه برجام باید چگونه باشد، گفت: هر آنچه که ما را مطمئن کند. اراده اروپا بر همکاری است؛ اظهاراتشان هم‌ باید عملی شود.
منبع: تسنیم
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین